Lista polityków bez prawa wjazdu na Białoruś
Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje listę polityków ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, którzy nie będą mieli prawa wjeżdżać na terytorium Białorusi - poinformował w specjalnym oświadczeniu MSZ w Mińsku.
Lista to reakcja władz Białorusi na poniedziałkową decyzję UE o zakazie przyjazdu do krajów unijnych czterech białoruskich polityków, którzy mogą być zamieszani w zaginięcie w latach 1999- 2000 opozycyjnych polityków białoruskich, biznesmena i dziennikarza. Podobną decyzję podjęły też USA.
"UE i USA wiedzą, że służby ochrony prawa Białorusi podejmowały i podejmują wyczerpujące działania w celu wyjaśnienia sprawy zaginięcia szeregu osób, łącznie z prośbami o pomoc w ich poszukiwaniach kierowanymi do organów międzynarodowych" - napisano w oświadczeniu MSZ.
Podkreślono w nim również, że "UE i USA powinny wiedzieć, że służby ochrony prawa niektórych państw zachodnich zignorowały prośby Białorusi o okazanie współpracy w tej sprawie."
Białoruskie MSZ oświadczyło - odnosząc się zapewne do faktu, że wśród osób, którym UE zakazała prawa wjazdu, są prokurator generalny i szef MSW - że "nie wiadomo, czy Unia Europejska i Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że wykorzystywane przez nich podwójne standardy mogą zahamować współpracę międzynarodowych służb bezpieczeństwa w walce z terroryzmem oraz transgraniczną i zorganizowaną przestępczością".
Unia Europejska wydała w poniedziałek zakaz wjazdu na swoje terytorium czterem wysokim rangą urzędnikom z Białorusi. Zakazem zostali objęci minister spraw wewnętrznych Uładzimir Naumou, prokurator generalny Wiktar Szejman, minister sportu Jurij Siwakou i oficer sił specjalnych płk Dmitrij Pawluczenko, dowódca szwadronu śmierci, powołanego do likwidacji oponentów politycznych.
Szejman, Siwakou i Pawluczenko zostali wymienieni w raporcie dla Rady Europy, dotyczącym przestrzegania praw człowieka. Napisano w nim, że są najprawdopodobniej zamieszani w zniknięcia przeciwników prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Od czasu, gdy Łukaszenka po raz pierwszy objął urząd prezydenta w 1994 r., na Białorusi zanotowano co najmniej cztery tajemnicze zniknięcia znanych osób z kręgów opozycji: w maju 1999 roku byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Zacharenki, we wrześniu tegoż roku szefa opozycyjnego parlamentu Wiktara Hanczara i jego znajomego - biznesmena Anatolija Krasowskiego oraz w lipcu 2000 roku - operatora rosyjskiej telewizji ORT Dmitrija Zawadzkiego.