Trwa ładowanie...
d2ltbzw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

List sprawców zamachu na rosyjski pociąg na polskim blogu

Informując o liście kaukaskich terrorystów, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za piątkowy zamach na pociąg "Newskij Ekspress", NEWSru.com, jeden z największych portali w Rosji, powołuje się na "jedną z witryn bojowników" i odsyła do blogu Polski Serwis Emiratu Kaukaskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
List sprawców zamachu na rosyjski pociąg na polskim blogu
(AFP)
d2ltbzw

- ABW przeanalizuje wnikliwie tę sprawę - mówi rzeczniczka Agencji Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

NEWSru.com opatruje publikację fragmentem tekstu terrorystów w języku polskim i zdjęciem czeczeńskiego dowódcy polowego Doku Umarowa, z którego rozkazu jakoby został przeprowadzony ten atak. Także radio Echo Moskwy podało, że oświadczenie bojowników Umarowa w sprawie zamachu na "Newskij Ekspress" poprzedniej nocy ukazało się na "jednej ze stron czeczeńskich separatystów".

W zamachu na "Newskij Ekspress" zginęło 26 osób, ponad 100 zostało rannych. W szpitalach wciąż przebywają 92 osoby. Stan 8 rannych lekarze określają jako ciężki.

d2ltbzw

Tekst zamieszczono na istniejącym od 5 lat blogu, utworzonym na otwartej platformie Onetu. "Podczas wiosennej szury sztab kaukaskich mudżahedinów zaplanował cały szereg operacji dywersyjnych wymierzonych w strategiczne obiekty w Rosji. Rozkazy emira Doku Umarowa są i będą ściśle realizowane aż do czasu wycofania rosyjskich wojsk z Kaukazu. Dżihad zostanie przeniesiony na teren Rosji, głównym celem będzie całkowite zniszczenie rosyjskiej infrastruktury" - napisano w Polskim Serwisie Emiratu Kaukaskiego. "Rosjanie nie będą już mogli bezkarnie korzystać z kaukaskich zasobów" - dodano.

Jest tam też oświadczenie Umarowa, który zapewnia, że dysponuje "wystarczającymi siłami i wolą, aby kontynuować działania zbrojne do czasu, dopóki Rosja nie oczyści naszej ziemi z obecności swoich zbrodniczych wojsk". "Walczymy o słuszną sprawę i bez względu na wszelkie trudności, straty i ofiary, zwycięstwo, insza Allah, będzie nasze! Allahu Akbar!" - głosi oświadczenie Umarowa.

W minioną sobotę dziennik "Kommiersant" podał, że poprzedniego dnia w Astrachaniu, na południu Rosji, niejaka Aina Sidgalijewa usiłowała popełnić samobójstwo, by uniknąć aresztowania. Według gazety, kobieta jest główną księgową jednego z największych i najbitniejszych oddziałów radykalnych islamistów w Czeczenii. "Kommiersant" podał, że oddział ten pieniądze na swoją działalność otrzymuje z Polski.

Również w zeszłym tygodniu dziennik ten poinformował o aresztowaniu w Moskwie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) niejakiego Rusłana Oznijewa, którego przedstawił jako bojownika oddziału dowodzonego przez Umarowa.

d2ltbzw

"Kommiersant" nie podał, którędy Oznijew dostał się do Moskwy. Powołując się na FSB, poinformował jedynie, że Ingusz ten już wcześniej przyjeżdżał do Rosji - w 2007 roku przez Polskę dotarł do Moskwy, skąd udał się do Groznego. Tam przyłączył się do oddziału Umarowa, stawiającego sobie za cel oderwanie Czeczenii od Federacji Rosyjskiej.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d2ltbzw

d2ltbzw
d2ltbzw
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów