List senatorów USA ws. Polski. Kukiz reaguje
Amerykańscy senatorowie wezwali sekretarza stanu Mike'a Pompeo, by wywarł nacisk na Polskę ws. restytucji mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Paweł Kukiz odniósł się do sprawy w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Złożył wniosek.
06.08.2019 | aktual.: 07.08.2019 11:08
Jak pisaliśmy w WP, pod listem do Pompeo podpisało się 88 z 100 senatorów Stanów Zjednoczonych.
Co na to Kukiz? W piśmie do marszałka Sejmu wnioskuje, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajęli się projektem ustawy Anty-447, która w założeniu zabezpiecza Polskę przed roszczeniami do mienia bezdziedzicznego.
"Posłowie klubu Prawo i Sprawiedliwość zablokowali procedowanie projektu Kukiz'15 na posiedzeniu 19 lipca 2019 r., ale liczę, że może teraz pójdą po rozum do głowy" - podkreśla Kukiz. W piśmie do marszałka wnosi także, aby przedstawicielem wnioskodawcy został wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Dotąd za projekt odpowiadał obecny poseł PiS Tomasz Rzymkowski.
Projekt Kukiz'15, złożony w kwietniu w Sejmie, zakłada m.in. zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu. Negocjacje takie byłyby penalizowane. Zgodnie z projektem ustawy, zobowiązywałby on Radę Ministrów do corocznego sprawozdania przed Sejmem i Senatem o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami.
Sejm ma się zebrać w najbliższy piątek, 9 sierpnia br. Będzie to kontynuacja posiedzenia rozpoczętego w ubiegłym tygodniu.
O co chodzi?
Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Chodzi przede wszystkim o odzyskane dzieła sztuki, a także prywatne i komunalne mienie przejęte siłą, skradzione lub oddane pod presją w czasie Zagłady Żydów.
Mimo że zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter, przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej. Krytycznie wypowiadał się o niej także szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl