PolitykaList senatorów USA ws. Polski. Kukiz reaguje

List senatorów USA ws. Polski. Kukiz reaguje

Amerykańscy senatorowie wezwali sekretarza stanu Mike'a Pompeo, by wywarł nacisk na Polskę ws. restytucji mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Paweł Kukiz odniósł się do sprawy w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Złożył wniosek.

List senatorów USA ws. Polski. Kukiz reaguje
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński
Natalia Durman

Jak pisaliśmy w WP, pod listem do Pompeo podpisało się 88 z 100 senatorów Stanów Zjednoczonych.

Co na to Kukiz? W piśmie do marszałka Sejmu wnioskuje, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajęli się projektem ustawy Anty-447, która w założeniu zabezpiecza Polskę przed roszczeniami do mienia bezdziedzicznego.

"Posłowie klubu Prawo i Sprawiedliwość zablokowali procedowanie projektu Kukiz'15 na posiedzeniu 19 lipca 2019 r., ale liczę, że może teraz pójdą po rozum do głowy" - podkreśla Kukiz. W piśmie do marszałka wnosi także, aby przedstawicielem wnioskodawcy został wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Dotąd za projekt odpowiadał obecny poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Projekt Kukiz'15, złożony w kwietniu w Sejmie, zakłada m.in. zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu. Negocjacje takie byłyby penalizowane. Zgodnie z projektem ustawy, zobowiązywałby on Radę Ministrów do corocznego sprawozdania przed Sejmem i Senatem o podmiotach, które w roku poprzednim wystąpiły z roszczeniami.

Sejm ma się zebrać w najbliższy piątek, 9 sierpnia br. Będzie to kontynuacja posiedzenia rozpoczętego w ubiegłym tygodniu.

O co chodzi?

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom. Chodzi przede wszystkim o odzyskane dzieła sztuki, a także prywatne i komunalne mienie przejęte siłą, skradzione lub oddane pod presją w czasie Zagłady Żydów.

Mimo że zapisy mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter, przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej. Krytycznie wypowiadał się o niej także szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (964)