ycipk-2vdxzc

USA. Prezydent podpisał Just Act 447. "Wskaże i zawstydzi" inne kraje

W środę prezydent Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447, która dotyczy restytucji mienia ofiar Holocaustu. Przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
JUST Act ma również pomóc wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia
JUST Act ma również pomóc wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia (Shutterstock.com, Fot: Chris Parypa Photography)
ycipk-2vdxzc

Pierwsze informacje na ten temat podał reporter RMF FM. Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Ustawa 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

ycipk-2vdxzc

Kongres przyjął ustawę pod koniec kwietnia. Zobowiązuje Departament Stanu do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu na temat tego, jak poszczególne kraje wywiązują się z obowiązku restytucji mienia oraz dalszego jego aktualizowania.

Wspierający ustawę kongresman Ed Royce z Kalifornii przekonywał, że JUST Act pomoże wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia poprzez "wskazanie ich i zawstydzenie".

Krytycznie o ustawie wypowiadał się szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Nie możemy uprzywilejowywać żadnej grupy; ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj przez resztę Polaków - mówił.

ycipk-2vdxzc

Zobacz także: Tragedia w kopalni Zofiówka. W Jastrzębiu-Zdroju ogłoszą żałobę

Przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2vdxzc

Źródło: RMF24 / Twitter

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2vdxzc

ycipk-2vdxzc
ycipk-2vdxzc