Trwa ładowanie...
ustawa

USA. Prezydent podpisał Just Act 447. "Wskaże i zawstydzi" inne kraje

W środę prezydent Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447, która dotyczy restytucji mienia ofiar Holocaustu. Przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej.

Share
USA. Prezydent podpisał Just Act 447. "Wskaże i zawstydzi" inne kraje
Źródło: Shutterstock.com, Fot: Chris Parypa Photography
dt9kwsf

Pierwsze informacje na ten temat podał reporter RMF FM. Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Ustawa 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

dt9kwsf

Kongres przyjął ustawę pod koniec kwietnia. Zobowiązuje Departament Stanu do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu na temat tego, jak poszczególne kraje wywiązują się z obowiązku restytucji mienia oraz dalszego jego aktualizowania.

Wspierający ustawę kongresman Ed Royce z Kalifornii przekonywał, że JUST Act pomoże wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia poprzez "wskazanie ich i zawstydzenie".

Krytycznie o ustawie wypowiadał się szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Nie możemy uprzywilejowywać żadnej grupy; ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj przez resztę Polaków - mówił.

Zobacz także: Tragedia w kopalni Zofiówka. W Jastrzębiu-Zdroju ogłoszą żałobę

Przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF24 / Twitter

dt9kwsf

Podziel się opinią

Share
dt9kwsf
dt9kwsf
Więcej tematów