Trwa ładowanie...
dfregbs

USA. Prezydent podpisał Just Act 447. "Wskaże i zawstydzi" inne kraje

W środę prezydent Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447, która dotyczy restytucji mienia ofiar Holocaustu. Przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
JUST Act ma również pomóc wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia
JUST Act ma również pomóc wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia (Shutterstock.com, Fot: Chris Parypa Photography)
dfregbs

Pierwsze informacje na ten temat podał reporter RMF FM. Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Ustawa 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today) daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

dfregbs

Kongres przyjął ustawę pod koniec kwietnia. Zobowiązuje Departament Stanu do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu na temat tego, jak poszczególne kraje wywiązują się z obowiązku restytucji mienia oraz dalszego jego aktualizowania.

Wspierający ustawę kongresman Ed Royce z Kalifornii przekonywał, że JUST Act pomoże wywrzeć presję na kraje ociągające się z restytucją mienia poprzez "wskazanie ich i zawstydzenie".

Krytycznie o ustawie wypowiadał się szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Nie możemy uprzywilejowywać żadnej grupy; ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj przez resztę Polaków - mówił.

dfregbs

Zobacz także: Tragedia w kopalni Zofiówka. W Jastrzębiu-Zdroju ogłoszą żałobę

Przeciwko ustawie protestowała część organizacji polonijnych, w tym kluby Gazety Polskiej i Kongres Polonii Amerykańskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF24 / Twitter

dfregbs

Podziel się opinią

Share
dfregbs
dfregbs
Więcej tematów