List otwarty ws. radiowej Dwójki
Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański
oraz dyrektor radiowej Dwójki Krzysztof Zaleski podpisali się pod
zainicjowanym przez stowarzyszenia twórcze listem przeciwko
ograniczaniu przez zarząd publicznej radiofonii zasięgu Programu II.
Pod zamieszczonym w internecie (www.sygnatariusze-radio.com) "listem otwartym w sprawie polityki kulturalnej Polskiego Radia" podpisało się kilkanaście tysięcy osób. Autorzy sprzeciwiają się w nim działaniom zarządu Polskiego Radia, które - według nich - zmierzają do "rozwiązania Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie i Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz ograniczenia zasięgu i obniżenia jakości emisji Programu Drugiego Polskiego Radia".
Czabański, argumentując swój podpis pod listem, napisał w przesłanym oświadczeniu, że mimo, iż list zawiera "nieprawdziwe informacje" o działalności zarządu Polskiego Radia, to okazał się dla niego "nadzwyczaj cenną inicjatywą".
"Celem obecnego Zarządu jest poszerzenie audytorium Programu II, którego od lat niezmiennie słucha ok. 350 tysięcy mieszkańców Polski. A ponieważ ok. 60% oferty radiowej Dwójki stanowią koncerty muzyki poważnej podjęliśmy, finalizowane niebawem, starania o odkodowanie cyfrowego przekazu. Cyfrowa technika zapewnia jakość odbioru równą obecności słuchacza w sali filharmonii o najlepszej akustyce" - podkreślił prezes Polskiego Radia.
Czabański podkreślił ponadto, że oprócz Programu II zarząd odpowiada również za pozostałe trzy programy ogólnokrajowe. "Nie jest winą obecnego i poprzednich Zarządów Polskiego Radia SA, że do dnia dzisiejszego nie zrealizowane zostało zobowiązanie ustawowe (art. 26 ustawy o radiofonii i telewizji) o zapewnieniu możliwości odbioru czterech programów PR SA na terenie całego kraju" - napisał.
Czabański przypomniał też, że głównym argumentem, jaki zadecydował o ograniczeniu zasięgu Dwójki była chęć poszerzenia audytorium Jedynki, która jako najpopularniejszy program radiofonii publicznej, adresowany do wszystkich odbiorców, w całości wypełnia wszystkie powinności misyjne, opisane w ustawie o rtv.
"Program ten, na falach UKF obecnie odbierany jest tylko na 1/3 terytorium kraju, mimo tego ograniczenia ma ok. pięć milionów słuchaczy. Przy braku nowych częstotliwości, chcąc dotrzeć z ofertą kulturalną radiowej Jedynki do wszystkich mieszkańców kraju Zarząd musiał dokonać rekonfiguracji zasobów częstotliwości, jakimi Polskie Radio dysponuje" - podkreślił Czabański.
Wyjaśnił, że według najnowszych projektów pozbawionych dostępu do Dwójki na falach UKF będzie ok. 10% słuchaczy, w zamian jednak pozostanie im możliwość odbioru poprzez łącze kablowe (które dostarcza nie tylko programy telewizyjne, ale i programy Polskiego Radia SA nieodpłatnie udostępniane wszystkim operatorom) i przez indywidualne anteny satelitarne.
"Pomijamy więc nieprawdziwe informacje zawarte w "Liście otwartym" (Zarząd nie miał zamiaru likwidowania Polskiej Orkiestry Radiowej, a podjął starania by temu zespołowi, jak i krakowskiemu Chórowi i poznańskiej Orkiestrze Kameralnej "Amadeus", zapewnić właściwe warunki rozwoju). Traktując sygnatariuszy tego listu, jako naszych sojuszników w trosce o rozwój i obecność w każdym polskim domu oferty kulturalnej, dołączamy do ich grona. Dlatego w imieniu Zarządu Polskiego Radia SA składam mój podpis i do grona sygnatariuszy dołącza się dyrektor Programu II - Krzysztof Zaleski" - napisano w przesłanym oświadczeniu.
Radiowa Dwójka to stacja w całości poświęcona tzw. kulturze wysokiej. Na jej falach usłyszeć można muzykę klasyczną, folkową, jazz i piosenkę literacką.
W ostatnim czasie przeciwko zmniejszeniu zasięgu Programu II Polskiego Radia protestowały stowarzyszenia twórcze w tym m.in.: Konferencja Filharmonii Polskich i Orkiestr Symfonicznych, Polski PEN Club, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków SPAM, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów Polskich. Prezes polskiego PEN Clubu, Adam Pomorski powiedział: nie ustąpimy w tej sprawie. Będziemy protestować.