Trwa ładowanie...

List otwarty Jerzego Owsiaka do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka

"Szanowny Panie Rzeczniku, czy Pan żyje?" - pyta w specjalnym liście otwartym do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Jerzy Owsiak. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w mocnych słowach krytykuje Michalaka zarzucając mu brak reakcji na ostatnio ujawnione w Polsce przypadki przemocy i zaniedbań wobec dzieci. Odnosząc się do sobotniej sytuacji, gdy rodzice zostawili na lotnisku swoją 2-letnią córkę, pisze krótko: "Powiem to za Pana - to jest kurestwo!". Swój list kończy zapowiedzią zgłoszenia postulatu powołanie na stanowisko nowego RPD osoby "znającej prawo, problemy i potrafiącej reagować w sytuacjach, o których ostatnio non stop słyszymy".

List otwarty Jerzego Owsiaka do Rzecznika Praw Dziecka Marka MichalakaŹródło: AKPA, fot: Jacek Kurnikowski
d3365cz
d3365cz

Jerzy Owsiak swój list otwarty do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka rozpoczyna następującymi słowami: "Szanowny Panie Rzeczniku, czy Pan żyje?". "Czy Pan, z racji swojej funkcji, śledzi sytuacje, które tej funkcji w 100 proc. odpowiadają?" - pyta. "Czy z racji Pana urzędu może mi Pan, a także nam poradzić, w którym momencie powinniśmy reagować na niedolę dzieci? (...) Może Pan ruszy się ze swojej zasiedziałości i niebytu, podając mi i rodakom jeśli nie paragraf, to chociaż wiarę w możliwość reakcji, po której nie spadną na mnie wszelkie gromy z jasnego nieba" - pisze Owsiak.

W dalszej części listu czytamy: "Kiedy należy pyszczyć, aby zamordowane dziecko nie było chowane do tapczanu, nie było zasypywane gruzem, nie było topione, czy na końcu nie zostało pozostawione na lotnisku, bo mama z tatą mkną beztrosko na wakacje?" - pyta. I podkreśla, że stanowisko Rzecznika Praw Dziecka powinno do takiej reakcji nawoływać i upoważniać, "powinno pokazać Pana aktywność, której ja kompletnie nie widzę".

Według Owsiaka, Michalak "nie staje w żadnej obronie żadnych dzieci". "Pana strona internetowa wieje banałem, nie ma na niej Pańskiej osobistej reakcji na to, co się dzieje z dziećmi w Polsce. Chciałbym od Pana usłyszeć nawet brzydkie słowo w stosunku do rodziców i ludzi, którzy będąc na lotnisku w Pyrzowicach i widząc zachowanie tychże rodziców, nie zareagowali tak jak powinni zareagować normalni ludzie - nie pozwolić, aby mama i tata opuścili swoje dziecko. Powiem to za Pana - to jest kurestwo!" - pisze Owsiak i dodaje, że dla niego Marek Michalak jest "dziecinnym Rzecznikiem".

d3365cz

Kończąc swój list Owsiak zapowiada, że jako członek Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich na najbliższym spotkaniu wniesie propozycję, aby RPO poparł starania o powołanie na stanowisko nowego Rzecznika Praw Dziecka - "osobę znającą prawo, problemy i potrafiącą reagować w sytuacjach, o których ostatnio non stop słyszymy - bijąc na alarm, protestując, dyskutując i zmuszając nas, Polaków, do podejmowania zdecydowanych reakcji".

d3365cz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3365cz
Więcej tematów