ŚwiatList do Bartoszewskiego: chce pan stanąć obok Steinbach?

List do Bartoszewskiego: chce pan stanąć obok Steinbach?

Powiernictwo Polskie opublikowało list do Władysława Bartoszewskiego ws. budowy Kopca Pojednania w Oświęcimiu. "Doprawdy trudno jest nam sobie wyobrazić sytuację, gdy np. podczas uroczystości otwarcia Kopca musiałby Pan stanąć w tym samym szeregu co pani Steinbach" - napisano w liście.

List do Bartoszewskiego: chce pan stanąć obok Steinbach?
Źródło zdjęć: © AFP

04.03.2009 | aktual.: 04.03.2009 14:12

Powiernictwo Polskie zwraca się w liście do Władysława Bartoszewskiego z prośbą o ponowne przeanalizowanie jego obecności – jako przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej – wśród osób i instytucji popierającej ideę budowy Kopca Pojednania w Oświęcimiu. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że w Radzie Honorowej Komitetu znajduje się Erika Steinbach. Stowarzyszenie próbowało przekonać prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka do wykreślenia jej z listy, jednak okazało się to bezskuteczne.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska została powołana w 2000 roku przez premiera Jerzego Buzka. Stała się ciałem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów. Zajmuje się przede wszystkim kwestiami związanymi z byłymi obozami Zagłady pozostawionymi przez nazistowskie Niemcy na terenie Polski. Rada składa się z 25 osób z całego świata. Przewodniczącym jest Władysław Bartoszewski, wiceprzewodniczącymi Israel Gutman i Stefan Wilkanowicz, sekretarzem Marek Zając.

Powiernictwo Polskie to polskie stowarzyszenie, mające status organizacji pożytku publicznego, stawiające sobie za cel reprezentowanie interesów osób, które utraciły swój majątek w wyniku działań wojennych, represji i wysiedleń dokonanych przez III Rzeszę na ziemiach polskich oraz strat poniesionych przez dawnych obywateli polskich zamieszkujących obecnie na terytoriach krajów dawnego ZSRR w tym roszczeniami Polaków wysiedlonych z przedwojennych obszarów Polski. Prezesem Powiernictwa Polskiego jest senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Powiernictwo nie składało pozwu przeciwko Niemcom, ponieważ udział w procesach nie leży w jego kompetencjach. - Powiernictwo nie może występować jako strona w procesach, możemy tylko wspomagać osoby, które takie procesy prowadzą przed sądami. I to Powiernictwo czyni - udzielamy bezpłatnych porad, piszemy pisma procesowe - powiedział Wirtualnej Polsce wiceprezes Powiernictwa Tomasz Fabiszewski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)