ŚwiatLinux na superkomputerze dla wojska

Linux na superkomputerze dla wojska

Armia USA zamówiła w IBM potężny superkomputer, który ma zostać wykorzystany do prac badawczo - rozwojowych nad systemami uzbrojenia. IBM informuje, że będzie to
jeden z 20 najszybszych na świecie superkomputerów.

05.08.2004 | aktual.: 05.08.2004 11:38

Moc obliczeniowa tego urządzenia ma wynosić 10 teraflopów (bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), a pamięć - 10 terabajtów (10 tysięcy gigabajtów). Na nowy superkomputer dla wojska złożą się 2304 procesory AMD Opteron (64-bitowe) taktowane zegarem 2,2 gigaherca. Systemem operacyjnym będzie Linux SUSE.

Według IBM, będzie to największy w siłach amerykańskich superkomputer z systemem Linux.

Linux powstał na początku lat 90. Jego twórca, Linus Torvalds z Finlandii, przyjął założenie, że system będzie rozpowszechniany bezpłatnie. Udostępnił też kod źródłowy swego systemu operacyjnego, zachęcając entuzjastów na całym świecie do prac nad doskonaleniem tego dzieła. Ta kategoria oprogramowania jest powszechnie znana pod angielską nazwą Open Source.

Początkowo Linux był tylko ciekawostką, która zafascynowała nieliczne grono informatyków i zwykłych użytkowników komputerów. Wielcy w branży oprogramowania komputerowego - z firmą Microsoft, której system operacyjny Windows wciąż dominuje w komputerach osobistych - nie traktowali poważnie Torvaldsa, jego Linuxa, ani całej koncepcji, leżącej u podstaw tego systemu.

W ostatnich latach wciąż doskonalony Linux, powszechnie i za darmo dostępny w internecie i na dyskach, dodawanych do czasopism komputerowych, zaczął sobie jednak zdobywać szacunek. Okazał się stabilny, nie stawia wygórowanych wymagań sprzętowi komputerowemu, a biblioteka programów użytkowych, przystosowanych do pracy w tym systemie operacyjnym, wciąż rośnie i - co ważniejsze - tak jak Linux, mnóstwo pożytecznych programów jest dostępnych bezpłatnie.(ab)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)