PolskaLikwidacja RPP, gdy będzie zapis w konstytucji

Likwidacja RPP, gdy będzie zapis w konstytucji

Dopiero gdy zostanie zmieniona konstytucja i zapisy dotyczące Rady Polityki Pieniężnej, Rada może zostać zlikwidowana - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Rada Polityki Pieniężnej jest w tej chwili wpisana do konstytucji jako jeden z organów Narodowego Banku Polskiego. Banku, który dysponuje niezależnością swojego działania i swoich decyzji - powiedział prezydent.

Według prezydenta odpowiedź, kiedy Rada miałaby zniknąć jest prosta. Wtedy, kiedy zostanie zmieniona konstytucja i taki przepis do niej zostanie wprowadzony - powiedział. Moim zdaniem, w perspektywie polskiej obecności w UE, a już szczególnie w polskiej obecności w unii monetarnej czyli w systemie euro, można zlikwidować RPP i tę odpowiedzialność i niezależność utrzymać wokół prezesa NBP i jego bezpośredniego otocznia - powiedział prezydent.

Kwaśniewski dodał, że wyobraża sobie poważną weryfikację konstytucji, a być może nawet napisanie nowej - w 20 lat po polskich przekształceniach, w roku 2009. To byłoby pięć lat po wejściu do UE i być może dwa lata po wprowadzenie w Europie euro - dodał.

W niedzielę w Radiu Zet premier Leszek Miller opowiedział się za usunięciem zapisów o RPP z konstytucji. Miller przypomniał niedawną wypowiedź prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, że jeśli zmieniać konstytucję, to wtedy, gdy będzie trzeba wymazać z ustawy zasadniczej Radę Polityki Pieniężnej. To dobry pomysł, jestem za - powiedział premier. Dodał, że kiedy wejdziemy do UE i staniemy się członkami strefy euro, to RPP stanie się zbędna.

Według premiera, biorąc pod uwagę sytuację w polskiej gospodarce nie jest również wykluczone, że trzeba będzie poszerzyć skład Rady. Jeśli Rada nie odpowie na błagania polskich przedsiębiorców, to wydaje się, że nie będzie innego wyjścia - powiedział Miller. (aka)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)