Liderzy polskiej ekologii
Minister środowiska wyróżnił laureatów piątej
edycji konkursu Lider polskiej ekologii. Ze 121 zgłoszonych do
konkursu przedsięwzięć tytułem lidera uhonorowano dziewięć; 15
otrzymało wyróżnienia.
Tytuły "Lidera polskiej ekologii" zdobyły: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Lubania, gdzie do ogrzewania miasta zastosowano jako paliwo słomę; spółka Rockwool Polska za bezodpadową produkcję wełny mineralnej; elektrownia "Łaziska" za program gromadzenia zanieczyszczeń i zmniejszenie ich emisji; wydział obróbki galwanicznej WSK PZL Rzeszów; KGHM Polska Miedź za instalacje do odsiarczania spalin, dzięki którym dwie kopalnie kombinatu skreślono w listy 80 największych trucicieli; przedsiębiorstwo "Drew-smol" za ratowanie przed wycinką starych drzew dzięki technologii ich przesadzania.
Tytuł lidera uzyskały też samorządy: zarząd miasta i gminy w Barlinku za uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej; a za inicjatywy proekologiczne - urząd miejski w Bytowie oraz zarząd miasta i gminy Ropczyce.
Na specjalne wyróżnienia zasłużyły zdaniem jury: zmniejszenie uciążliwości ścieków z produkcji papieru odprowadzanych do Warty; inwestycje proekologiczne w szczecińskiej stoczni Porta Holding; zastąpienie w pracach leśnych olejów mineralnych olejami biodegradowalnymi; zagospodarowanie zdegradowanych terenów poradzieckiego poligonu w Bornem-Sulinowie; odzyskiwanie odpadów drogowych i budowlanych. Wyróżniono także producenta folii do zabezpieczania składowisk odpadów; wytwórcę kotłów opalanych słomą, firmę specjalizującą się w oczyszczaniu powietrza oraz kilka samorządów. (mp)