ŚwiatLiD przeciwny uchwale towarzyszącej ustawie ratyfikacyjnej

LiD przeciwny uchwale towarzyszącej ustawie ratyfikacyjnej

Szef klubu LiD Wojciech Olejniczak zapowiedział, że jego klub będzie przeciwny uchwale, która ma towarzyszyć ustawie ratyfikacyjnej.

31.03.2008 | aktual.: 31.03.2008 15:16

LiD był od początku przeciwny uchwalaniu dodatkowej uchwały. Jest ona niepotrzebna - powiedział Wojciech Olejniczak. Jak przypomniał, już w grudniu Sejm przyjął jedną uchwałę związaną z Traktatem Lizbońskim. Rozumiem, że w grudniu PO głosowała za jedną uchwałą, jutro zagłosują za inną, o 180 stopni w drugą stronę. Ale najważniejsza jest ustawa w wersji rządowej - krótka i zwięzła - mówił szef klubu LiD.

W grudniowej uchwale - przyjętej przy sprzeciwie PiS - Sejm wyraził m.in. nadzieję, że "możliwe będzie odstąpienie przez Polskę od protokołu brytyjskiego" do Karty Praw Podstawowych. Opowiedział się także za jak najszybszą ratyfikacją Traktatu z Lizbony.

W projekcie nowej uchwały ma być zapisane m.in., że ewentualne odstąpienie od protokołu brytyjskiego w przyszłości "wymagałoby zachowania trybu, jakiego Konstytucja wymaga w przypadku przekazania organizacji międzynarodowej kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach".

Oznacza to, że potrzebna byłaby do tego ustawa poparta zarówno w Sejmie, jak i w Senacie większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz senatorów (lub zgoda wyrażona w referendum), a następnie podpis prezydenta.

Odnosząc się do zapowiadanego na wtorek nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, na którym ma być przyjęta ustawa zezwalająca na ratyfikację Traktatu z Lizbony, Olejniczak wyraził nadzieję, że po Sejmie i Senat również zatwierdzi tę ustawę i prezydent będzie mógł ją podpisać.

Zdaniem szefa klubu LiD, nowelizacja ustawy kompetencyjnej - ustawy o współpracy prezydenta, rządu i parlamentu w kwestiach dotyczących członkostwa w UE - która powinna zostać przyjęta w związku z wejściem w życie Traktatu z Lizbony wymaga poważnej pracy, zarówno w parlamencie, jak i w rządzie.

W opinii Olejniczaka, do tej pracy przyłączyć powinna się Kancelaria Prezydenta. Trzeba nad tą ustawą poważnie popracować. To wielomiesięczna żmudna praca, która musi być wykonana - dodał szef SLD.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)