Trwa ładowanie...
d3i8whm
ustawa
10-04-2008 13:35

LiD: blokowanie list nie sprawdziło się

Zdaniem klubu LiD blokowanie list w wyborach nie sprawdziło się, dlatego należy usunąć z ordynacji samorządowej zapis przewidujący takie rozwiązanie. W piątek posłowie mają głosować nad projektem zmian w ordynacji autorstwa lewicy, który likwiduje możliwość blokowania list.

d3i8whm
d3i8whm

Witold Gintowt-Dziewałtowski (LiD) argumentował na konferencji prasowej w Sejmie, że możliwość blokowania list nie zwiększyła frekwencji ani nie spowodowała, że wynik wyborów jest bardziej sprawiedliwy.

Zmiany w ordynacji samorządowej, w efekcie których zlikwidowane zostanie tzw. grupowanie list, mają wejść w życie od najbliższych wyborów do samorządów w 2010 roku. Do tego czasu komitety wyborcze będą mogły tworzyć "grupy" (lub "bloki") w razie ewentualnych samorządowych wyborów uzupełniających.

Blokowanie list polega na tworzeniu grup list i zawieraniu przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w zeszłej kadencji Sejmu, w 2006 roku, głosami PiS, Samoobrony i LPR na niecałe trzy miesiące przed wyborami samorządowymi.

Ówczesna opozycja (PO, PSL i SLD) zaskarżyła te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego, a także tryb uchwalenia noweli ordynacji samorządowej oraz wprowadzenie krótszego niż 14 dni vacatio legis, czyli okresu między ogłoszeniem ustawy a jej wejściem w życie. TK uznał jednak, że przepisy dotyczące blokowania list nie naruszają ustawy zasadniczej.

d3i8whm

Podczas środowej debaty w Sejmie nad projektem noweli LiD, opowiedziały się za nim także PO i PSL. PiS chce wstrzymać się od głosu.

Na konferencji prasowej w Sejmie Gintowt-Dziewałtowski przypomniał, że poprzednia nowelizacja ordynacji samorządowej została przeprowadzona przez ówczesną większość sejmową w ciągu jednej doby oraz wykluczono możliwość przeprowadzenia wysłuchania publicznego w Sejmie.

Zdaniem Gintowta-Dziewałtowskiego, obecny Sejm ma zobowiązanie honorowe wobec wyborców i samorządów i musi naprawić błąd, jakim było wprowadzenie blokowania list.

Nowelizacja nie sprawdziła się w rzeczywistości. Nie spowodowała zwiększenia frekwencji ani bardziej sprawiedliwego wyniku wyborów - argumentował poseł LiD. W jego opinii, wyborcy w zdecydowanej większości nie zrozumieli przepisów tej ustawy i w związku z tym mieliśmy do czynienia z dużą liczbą głosów nieważnych.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński zaznaczył z kolei, że to pierwszy projekt z 30 zgłoszonych przez klub LiD, który doszedł do trzeciego czytania w Sejmie.

d3i8whm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8whm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj