Trwa ładowanie...
d2tt0hk

Liczba osób niepełnosprawnych w Polsce będzie wzrastać

(PAP)
Według prof. Lucyny Frąckiewicz z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, problem niepełnosprawności będzie się pogłębiał. Oznacza to, że w najbliższych latach liczba osób niepełnosprawnych będzie wzrastać. Występując podczas poniedziałkowej konferencji "Sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce w latach 90." Frąckiewicz mówiła, że wzrost liczby niepełnosprawnych wynika ze starzenia się społeczeństwa.

Share
d2tt0hk

Z danych podawanych przez Frąckiewicz wynika, że w Polsce jest ponad 5,5 mln niepełnosprawnych. 8% z nich jest przykutych do łóżek, a 15% nie opuszcza własnych domów.

W 80% przypadków niepełnosprawność jest wynikiem choroby (w tym w 11% choroby zawodowej), 6% to wady wrodzone, a 14% - wypadki.

Według pełnomocnika rządu ds. rodziny Joanny Staręgi-Piasek, potrzeby niepełnosprawnych są coraz bardziej zróżnicowane i dlatego polityka społeczna państwa powinna oferować coraz więcej rozwiązań. Pełnomocnik podkreślała, że najważniejsze są profilaktyka i wczesna diagnostyka choroby, edukacja niepełnosprawnych (według jej danych w Polsce studiuje tylko 1300 osób niepełnosprawnych), praca i opieka. (aso)

d2tt0hk

Podziel się opinią

Share
d2tt0hk
d2tt0hk
Więcej tematów