Trwa ładowanie...
28-08-2015 07:20

Libia: zatonęła łódź z uchodźcami, mogło zginąć 200 osób

Łódź przewożąca głównie uchodźców z Afryki zatonęła w czwartek u wybrzeży Libii. Według przedstawicieli libijskich władz mogło zginąć nawet 200 osób - podaje agencja Reutera. Z kolei BBC pisze o dwóch łodziach, na których łącznie było ok. 500 osób.

Libia: zatonęła łódź z uchodźcami, mogło zginąć 200 osóbŹródło: AFP, fot: Fethi Nasri
d3mmuet
d3mmuet

Przedstawiciel sił bezpieczeństwa z miasta Zuwara, skąd wypłynęła jednostka, powiedział, że na pokładzie znajdowało się ok. 400 ludzi - głównie uchodźcy z Afryki subsaharyjskiej, Pakistanu, Syrii, Maroka i Bangladeszu. Większość z tych osób ucieka przed konfliktem lub prześladowaniami. 147 osób trafiło do ośrodka dla nielegalnych imigrantów w mieście Sabrata.

Libijska straż przybrzeżna wyciągnęła z wody 201 rozbitków. Według relacji świadków znaczna część pasażerów nie miała żadnych szans, bo znajdowała się w ładowni przewróconej jednostki.

Włoska straż przybrzeżna, która z ramienia Unii Europejskiej koordynuje akcje ratunkowe u wybrzeży Libii, nie była w stanie potwierdzić zatonięcia łodzi.

d3mmuet

Z kolei BBC informuje, że zatonęła też inna łódź - z Zuwary. Jednostka ta wysłała sygnał SOS w czwartek rano; przewoziła ok. 50 osób.

Stacja informuje, że w wyniku dwóch incydentów mogło zginąć kilkaset osób. Jeden z mieszkańców powiedział BBC, że do szpitala w Zuwarze zabrano co najmniej sto ciał.

Sytuacja sprzyja przemytnikom

Zuwara leży na zachodzie Libii i jest oddalona o ok. 160 km na zachód od Trypolisu. To główny punkt wypadowy dla przemytników, którzy na łodziach przewożą imigrantów do Włoch.

Od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku stale wzrasta liczba nielegalnych imigrantów, którzy chcą przeprawić się do Europy z liczących 1770 km libijskich wybrzeży. Sytuacja w kraju, pogrążonym w chaosie na skutek rywalizacji dwóch ośrodków władzy, sprzyja przemytnikom ludzi.

d3mmuet

Zaledwie w środę u wybrzeży Libii w ładowni małego statku płynącego w stronę Włoch znaleziono ciała ok. 50 imigrantów. Na pokładzie było ponad 400 ludzi; uratowano ich podczas operacji prowadzonej przez szwedzki statek i włoskie jednostki.

Według Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM) z siedzibą w Genewie od początku bieżącego roku ponad 2,3 tys. osób zginęło, próbując dostać się do Europy przez Morze Śródziemne. W całym 2014 roku śmierć poniosło 3279 ludzi.

IOM szacuje, że w tym roku do Europy przybyło przez Morze Śródziemne blisko ćwierć miliona migrantów.

d3mmuet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mmuet
Więcej tematów