Trwa ładowanie...
amnesty international
31-01-2012 04:12

Libia dementuje doniesienia o stosowaniu tortur

Narodowa Rada Libijska zaprzeczyła doniesieniom, jakoby w ośrodkach zatrzymań w Libii torturowano zwolenników obalonego dyktatora Muammara Kadafiego. Zastrzegła jednak, że jeśli rzeczywiście tak było, to były to odosobnione przypadki.

Libia dementuje doniesienia o stosowaniu torturŹródło: AFP, fot: Mahmud Turkia
d26fcfp
d26fcfp

"Niedobitki po Kadafim dopuszczały się czynów, stanowiących agresję wobec sprawy rewolucji i samej Libii, i zostaną potraktowani tak, jak na to zasługują" - oświadczył minister spraw zagranicznych Aszur ibn Hajal na marginesie szczytu Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Zastrzegł jednak, że "stosowanie tortur w żadnym wypadku nie należy do polityki rządu". - Jeśli dochodziło do torturowania więźniów, to stało się to bez wiedzy rządu (...), to mogły być czyny jednostek, my o tym nie słyszeliśmy - dodał.

Organizacja Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała w zeszłym tygodniu o zawieszeniu działalności w rejonie Misraty w proteście przeciwko torturom w tamtejszych obozach dla internowanych. U 115 więźniów tych obozów MSF stwierdzili obrażenia spowodowane torturami. Rzecznik organizacji oświadczył, że władze w Misracie oraz przedstawiciele libijskiego rządu byli informowani o torturach, ale nie odniosło to żadnego skutku.

Również Amnesty International (AI) twierdzi, że nowe władze libijskie najczęściej ignorują doniesienia o torturach.

Relacje MSF w niewygodnej pozycji stawiają państwa Zachodu, które poparły powstanie przeciwko Kadafiemu i pomogły w obaleniu starego reżimu - zauważa agencja Reutera.

d26fcfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26fcfp
Więcej tematów