Liban przeciwny projektowi rezolucji ONZ
Liban odrzuca projekt
rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, mającej zakończyć konflikt
między Izraelem a Hezbollahem - oświadczył przewodniczący libańskiego parlamentu Nabih Berri.
Według niego, uzgodniony przez Francję i USA projekt zezwala izraelskim wojskom pozostać na terytorium libańskim.
Berri podkreślił, że rezolucja ignoruje nakreślony przez rząd Libanu siedmiopunktowy plan prowadzący m.in. do zawieszenia broni, wycofania wojsk Izraela i powrotu wszystkich ewakuowanych cywilów.
Liban i wszyscy w Libanie odrzucają jakąkolwiek rezolucję, która nie zawiera tych siedmiu punktów - powiedział podczas konferencji prasowej w Bejrucie. Do odrzucenia rezolucji wezwał też pozostałe kraje arabskie.
Według przedstawiciela libańskiego MSZ Nuada Mahmuda, Bejrut jest także rozczarowany faktem, że francusko-amerykański projekt rezolucji nie przewiduje umieszczenia kontrolowanego przez Izrael rejonu Farm Szebaa pod jurysdykcją Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Punkt taki istniał w zaaprobowanym przez rząd planie pokojowym autorstwa libańskiego premiera Fuada Siniory. Położone na styku granic Izraela, Syrii i Libanu Farmy Szebaa są okupowane przez Izrael od czasów wojny izraelsko-arabskiej w 1967 roku; Bejrut uważa rejon Szebaa za "terytorium libańskie".
Plan Siniory wzywał ponadto do natychmiastowego zawieszenia broni oraz wymiany więźniów między Libanem a Izraelem pod auspicjami Komitetu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
Sam szef libańskiego rządu oświadczył w amerykańskiej telewizji CNN, że uzgodniony w sobotę projekt "jest nieadekwatny".
Jak podała agencja AFP, powołując się na anonimowe libańskie źródła rządowe, tekst zawierający poprawki Libanu został już wysłany do przedstawiciela tego kraju w ONZ - pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Tarika Mitriego.
Rada Bezpieczeństwa rozpoczęła konsultacje w sprawie tekstu. Projekt rezolucji zawiera apel o całkowite wstrzymanie wrogich działań poprzez natychmiastowe zaprzestanie przez Hezbollah wszelkich ataków i natychmiastowe zaprzestanie przez Izrael wszelkich ofensywnych operacji militarnych.