"Lex Tusk". Jednoznaczne stanowisko Wałęsy

Ustawa, która daje podstawę do powołania komisji ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce wywołała burzę. Teraz "lex Tusk" wraca do Sejmu. Głos w sprawie zabrał Lech Wałęsa.

"Lex Tusk". Jednoznaczne stanowisko Wałęsy
"Lex Tusk". Jednoznaczne stanowisko Wałęsy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mateusz Wlodarczyk
oprac. KAR

Senat odrzucił prezydencką nowelizację "lex Tusk". W piątek ustawa wraca do Sejmu, który może odrzucić senackie weto.

- Rządzący wiedzą, że u nas do Rosji mamy dużo pretensji i nie zastanawiają się za co, na co, kiedy, tylko po prostu pretensji. I dlatego uruchamiają takie tematy, które powodują, że te pretensje są uwypuklane i przesłania się nimi inne, ważne rzeczy - skomentował Lech Wałęsa w rozmowie z "Faktem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pożary nawiedzą Polskę? "Te ekstremalne upały do nas dotrą"

- To jest taka ich taktyczna gra. Bez sensu, bez logiki, ale ponieważ nie mają dobrych propozycji, to próbują walczyć właśnie czymś takim - dodał.

Były prezydent Polski jest przekonany, że rosyjskie wpływy w Polsce należy zwalczać, ale nie powołując komisję.

- Przecież my mamy służby, płacimy z podatków pieniądze i niech one robią robotę. Oczywiście, że tu na pewno są agenci, jest współpraca i z tym należy walczyć, ale nie w taki sposób. Trzeba szukać agentów, bo jednak pracują przeciwko Polsce różni ludzie z różnych państw i mają różne cele i zadania i dlatego zawodowcy powinni się temu przyglądać i z tym walczyć. Tak, żeby dobrze służyć ojczyźnie, a nie przeszkadzać - podkreślił.

Kontrowersyjna ustawa "lex Tusk"

31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, która została przyjęta przez Izbę w połowie czerwca.

Zgodnie z nowelą, w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Nowela do ustawy o powołaniu komisji została odrzucona przez Senat. Teraz do decyzji Senatu będzie musiał ustosunkować się Sejm, który odrzuca stanowisko Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj także:

Źródło: "Fakt", PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (82)