"Lex Czarnek". Duda spotkał się z szefem MEiN
Budząca kontrowersje oraz protesty opozycji ustawa "lex Czarnek" była tematem poniedziałkowego spotkania Andrzeja Dudy z szefem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysławem Czarnkiem. W spotkaniu wzięli udział także Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, wiceminister edukacji oraz przewodnicząca sejmowej komisji. Według licznych doniesień, zastrzeżenia wobec nowelizacji ma także sam prezydent.
W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Spotkanie, które rozpoczęło się o godzinie 16.00, dotyczyło tzw. "lex Czarnek" - czyli nowelizacji prawa oświatowego, znacząco zwiększającego uprawnienia kuratorów.
W rozmowach udział wzięli także małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS), posłanka Teresa Wargocka (PiS) i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Czarnek komentuje spotkanie z Dudą. "Bardzo merytoryczne"
Po spotkaniu na temat rozmów w TVP Info wypowiedział się szef resortu edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. - Chcieliśmy dzisiaj wyjaśnić wszystkie nasze spostrzeżenia i wątpliwości, które zostały zgłoszone przez panie z opozycji i w związku z tym, podnoszone przez parę prezydencką - oznajmił.
- Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Przebiegało w szczerej atmosferze i było bardzo merytoryczne, zostało dotkniętych szereg wątków - dodał. Stwierdził, że na drodze rozmów podjęto "temat rozszerzenia uprawnień rodziców, jeśli chodzi o wejście do szkół organizacji pozarządowych".
- Zgodnie z ustawą nie wystarczy już tylko zgoda Rady Rodziców. Trzeba, żeby po zgodzie Rady Rodziców, braku sprzeciwu kuratora, dyrektor przekazał wszystkim rodzicom materiały i treści, które organizacja pozarządowa chce przedstawiać uczniom w szkole - powiedział szef MEiN. - Wymagana jest także zgoda pisemna każdego z rodziców na uczestnictwo ich dziecka w takich zajęciach - kontynuował Czarnek.
Poinformował też, że poruszono kwestię "wykonywania zaleceń pokontrolnych, które kurator przedstawia w protokole pokontrolnym i ewentualności odwołania dyrektora w związku z nie wykonywaniem zaleceń pokontrolnych".
Czarnek po spotkaniu z Dudą: nie ma żadnej dowolności po stronie kuratora
- Wyjaśniliśmy jednoznacznie, że nie ma żadnej dowolności po stronie kuratora, tylko uściślenie nadzoru pedagogicznego - powiedział. - Jest kilkuetapowa procedura, a na koniec jest jeszcze sąd pracy i sąd administracyjny - stwierdził.
Powiedział, że w czasie spotkania podjęto również szereg innych tematów dotyczących oświaty oraz funkcjonowania samych kuratoriów oświaty. - Prezydent wskazał np. na potrzebę w przyszłości pewnej reformy kuratorów oświaty - przekonywał.
Jak zaznaczył, "nie chodzi o imprezę dożynkową, ale o nauczanie naszych dzieci w szkołach". - Spodziewam się, że jeśli jakaś organizacja aspiruje, żeby uczyć nasze dzieci w szkołach na zajęciach pozalekcyjnych, to wie, czego chce uczyć i nie ma żadnego problemu, żeby przedstawić dyrektorowi szkoły i szerokiej opinii publicznej - wszystkim rodzicom - treści, które chce przekazywać naszym dzieciom - mówił.
Czarnek: brakuje transparentności
Jego zdaniem chodzi o "transparentność". - Dziś tej transparentności brakuje. Rodzice bardzo często dowiadują się, czego uczą organizacje pozarządowe ich dzieci post factum - uważą szef MEiN. Jak zaznaczył, "wszyscy chcemy, również prezydent - żeby wszyscy wiedzieli wcześniej, czego nasze dzieci będą uczone w szkołach".
Dodal, że ostateczne decyzje należą do prezydenta. - My byliśmy, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Mam nadzieję, że się udało - wskazał.
"Lex Czarnek" przyjęte przez Sejm
Przypomnijmy, że Sejm przyjął nowelę "lex Czarnek 13 stycznia 2022 r. Obecnie prace nad nową ustawą dotyczącą prawa oświatowego prowadzi Senat. Warto podkreślić, że 20 stycznia br. komisje senackie opowiedziały się za odrzuceniem noweli.
Nowelizacja, przewidujące znaczne wzmocnienie władzy kuratorów, miała też wzbudzić wątpliwości prezydenta. Informował o tym połowie stycznia szef gabinetu Andrzeja Dudy Paweł Szrot. Zapewniał, że głowa państwa przeanalizuje ustawę przed jej podpisaniem i że Sejm nie ukończył jeszcze prac nad tym aktem prawnym.
Czarnek: nie zamierzam ingerować uprawnienia konstytucyjne prezydenta
Wtedy też podkreślał, że "lex Czarnek" "będzie jednym z kilku przedmiotów rozmowy" z szefem MEiN. Przemysław Czarnek z kolei pytany był o tę kwestię w piątek. Stwierdził, że w zakresie ustawy dot. zmian w prawie oświatowym "prezydent ma autonomiczną decyzję w tej sprawie".
- Nie zamierzam ingerować w jego uprawnienia konstytucyjne - dodawał.
"Lex Czarnek". Co zmieni ustawa w prawie oświatowym?
Zgodnie z nowymi przepisami rola kuratorów oświaty ma zostać wzmocniona, zmienione mają zostać zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych Według nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.
Zobacz też: Pierwsza Dama podziela obawy ws. "lex Czarnek"? Wiceminister uderza w posłanki opozycji
Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.
W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia. Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi, to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.
"Lex Czarnek". Agata Duda rozmawiała z posłankami PO
Budzące w wielu środowiskach kontrowersje ustawa "lex Czarnek" - a dokładniej, zawarte w niej radykalne rozszerzenie zakresu uprawnień kuratorów- była także tematem spotkania posłanek Koalicji Obywatelskiej z Pierwszą Damą Agatą Dudą, o którym poinformowała Wirtualna Polska. W spotkaniu uczestniczyły Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer oraz Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Według relacji posłanek pierwsza dama miała podzielić poszczególne obawy posłanek opozycji, dotyczące wzmocnienia władzy kuratorów.
Źródło: Marcin Jabłoński/PAP, Wiadomości WP
Przeczytaj także: