Trwa ładowanie...
30-krotność zus

Lewica zadecydowała ws. 30-krotności składki ZUS

- Klub Lewicy podjął decyzję w sprawie projektu ustawy likwidującej limit 30-krotności składki ZUS. Nie zdradzimy szczegółów naszego stanowiska do momentu głosowania - informuje rzeczniczka lewicowej koalicji Anna Maria Żukowska.

Share
Lewica zadecydowała ws. 30-krotności składki ZUS
Źródło: East News, Fot: Lukasz Szelag/REPORTER
d15f2co

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział natomiast, że koalicja ma przekonanie, iż sama powinna zaprezentować takie elementy, na których jej zależy w tym projekcie. - Żeby to była cała strategia myślenia o przyszłości emerytów w Polsce, czyli o minimalnym wynagrodzeniu dla emeryta, obywatelskiej emeryturze, o tym, jak ograniczyć, żeby w Polsce emerytury na poziomie 50-80-100 tysięcy nie było - to wszystko przed nami, ale w rozumieniu potrzeby konsultacji, współpracy, a nie szybkiego podejmowania decyzji - tłumaczył.

Jednocześnie podkreślił, że Lewica "stoi po stronie obywatela". Zaznaczył też, że przygotowany przez PiS projekt wymaga zmian. - Od początku mówimy bardzo jasno: 30-krotność to jest projekt lewicowy, ale bez odpowiednich poprawek nie do przyjęcia dla Lewicy - powiedział.

Jarosław Gowin i Porozumienie poza rządem? Sellin: wcześniej byli jednomyślni

W środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotności ZUS. Według autorów projektu, ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Propozycja doprowadziła do rozłamu w Zjednoczonej Prawicy, gdyż takiemu rozwiązaniu jest Porozumienie.

Projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych Sejm zajmie się we wtorek wieczorem. Głosy Lewicy mogą okazać się kluczowe dla przyjęcia ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15f2co

Podziel się opinią

Share
d15f2co
d15f2co
Więcej tematów