Lewica odsłaniła karty. Oto jedynki w wyborach do PE
Politycy Lewicy zaprezentowali liderów i liderki list w wyborach do europarlamentu. Podczas prezentacji liderka listy na Podkarpaciu Wiktoria Barańska stwierdziła, że Parlament Europejski "nie jest miejscem na polityczną emeryturę". Tymczasem przed nią przemawiali inni liderzy list, byli premierzy Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka.
Hasłem wyborczym Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie "Europa dla ciebie".
Liderzy list Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
- Robert Biedroń (Warszawa)
- Joanna Scheuring-Wielgus (woj. wielkopolskie)
- Marek Belka (woj. łódzkie)
- Bożena Przyłuska (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie)
- Krzysztof Śmiszek (woj. dolnośląskie i opolskie)
- Anna Maria-Żukowska (woj. mazowieckie)
- Włodzimierz Cimoszewicz (woj. zachodniopomorski i lubuskie)
- Maciej Konieczny (woj. śląskie)
- Wiktoria Barańska (woj. podkarpackie)
- Andrzej Szejna (woj. małopolskie i świętkorzyskie)
- Paweł Kowal (woj. kujawsko-pomorskie)
- Katarzyna Ueberhan (woj. pomorskie)
- Agata Fisz (woj. lubelskie)
Liderami listy Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego będą m.in. Joanna Scheuring-Wielgus (Poznań) i Robert Biedroń (Warszawa). Oboje przyznali, że jako młodzi ludzie pracowali przed laty w Wielkiej Brytanii.
- My jako Lewica mówimy "tak" dla Unii Europejskiej - mówi Scheuring-Wielgus.
- Chcemy doprowadzić do tego, żeby twarz biedy w Polsce nie miała twarzy starszej kobiety, żeby emerytury, wynagrodzenia kobiet w Polsce, były takie same, jak kobiet na zachodzie, żeby nasze matki, babki, koleżanki, córki, w końcu i nareszcie były traktowane sprawiedliwie - powiedział Robert Biedroń.
Jedynką z woj. łódzkim będzie Marek Belka, a w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim Bożena Przyłuska.
- Kryzys klimatyczny, związany z tym kryzys migracyjny. Wszystko to, stawia przed Unią nowe wyzwania - powiedział Marek Belka. Były premier zwrócił się do młodych ludzi. - Gdybyśmy byli w strefie euro, wasze raty kredytów za mieszkania byłyby co najmniej o 1/3 niższe - powiedział Belka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministrowie do Brukseli. Inny kandydat tłumaczy powody
Liderem listy Lewicy w woj. dolnośląskim i opolskim będzie wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. W województwie mazowieckim liderką będzie zaś Anna-Maria Żukowska.
Wiceminister Śmiszek mówił "cholernej pladze bezpłatnych staży absolwenckich". - Zastanawiam się jak to jest, że w 2024 roku są wciąż takie niesprawiedliwości - mówił Krzysztof Śmiszek. Zapowiedział zajęcie się tym problemem w Parlamencie Europejskim.
- Unia Europejska oddala się od spraw zwykłych ludzi - powiedziała Anna-Maria Żukowska. - Chcemy żywej Unii blisko nas. Dlatego musimy zdemokratyzować decyzje podejmowane przez Unię Europejską - dodała.
Były premier Włodzimierz Cimoszewicz będzie liderem listy Lewicy w woj. zachodniopomorskim i lubuskim. Liderem listy w woj. śląskim będzie zaś poseł partii Razem Maciej Konieczny.
- Za ratowanie naszej planety muszą najwięcej zapłacić ci, którzy ją najbardziej niszczyli - wielki, międzynarodowy biznes - powiedział Maciej Konieczny.
Wiktoria Barańska będzie liderką listy Lewicy do PE w woj. podkarpackim. Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna będzie jedynką na liście w woj. małopolskim i świętokrzyskim.
- Parlament Europejski to nie jest miejsce na polityczną emeryturę. To miejsce dla młodych ludzi - powiedziała Wiktoria Barańska.
Piotr Kowal będzie liderem listy Lewicy w woj. kujawsko-pomorskim, a w woj. pomorskim posłanka Katarzyna Ueberhan.
Liderką listy Lewicy w woj. lubelskim będzie była prezydent Chełma Agata Fisz.
Inauguracja kampanii Lewicy do Parlamentu Europejskiego
Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Czytaj także: