Lepper: renty strukturalne dla rolników zagrożone

Wicepremier Andrzej Lepper przedstawił "raport otwarcia", sporządzony po objęciu ministerstwa rolnictwa. Za swój priorytet Lepper uznał usprawnienie procedury ubiegania się o dopłaty bezpośrednie.
Wicepremier otrzymał od władz Unii Europejskiej zapewnienie, że rolnicy, którzy złożyli wniosek po tym terminie, nie będą karani.

Lepper: renty strukturalne dla rolników zagrożone
Źródło zdjęć: © WP.PL | mg

18.05.2006 | aktual.: 18.05.2006 15:02

Lepper poruszy tę sprawę w poniedziałek podczas wizyty w Brukseli. Minister ostrzegł, że zagrożone są renty strukturalne dla rolników. Brakuje bowiem środków na ten cel. Lepper zapowiedział, że będzie rozmawiał na ten temat z szefem rządu, ale dodał, iż jeśli pieniądze na renty się nie znajdą, to nie będzie można ich wypłacić.

W rozmowie z dziennikarzem Wirtualnej Polski Lepper stwierdził, że za rok większość rolników pochwali jego osiągnięcia jako ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Panie redaktorze, trudno mi dzisiaj cokolwiek deklarować, ale myślę, że w ciągu roku powinny nastąpić pozytywne zmiany. Będzie łatwiejszy dostęp rolników do linii kredytowych. Myślę, że na czas będziemy załatwiać wszystkie sprawy dotyczące polskiego rolnika - powiedział wicepremier.

Andrzej Lepper oświadczył, że rząd zrobi wszystko, aby rolnicy nie musieli płacić kar za przekroczenie kwot mlecznych. Przedstawiciele ministerstwa będą o tym rozmawiać z władzami Unii Europejskiej. Minister rolnictwa powiedział, że Ukraina nie otworzy pojutrze swego rynku dla polskiego mięsa. Porozumienie zawarte w tej sprawie zostało bowiem podpisane tylko przez stronę polską.

Lepper dodał, że Polska spełniła wszystkie warunki, zawarte w porozumieniu, ale wyjazd polskiej delegacji do Kijowa nie przyniósł żadnych rezultatów. Jeszcze bardziej jest skomplikowana sytuacja w odniesieniu do rynku rosyjskiego, który jest zamknięty dla polskiej żywności. Lepper powiedział, że sprawa ta ma aspekt polityczny, ale polscy producenci muszą też się dostosować do wymagań odbiorców na Wschodzie.

Wicepremier oświadczył, że nie kwestionuje uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. Uważa jednak za potrzebną renegocjację niektórych zapisów traktatu akcesyjnego. Dodał, że inni członkowie Unii też zmieniali zapisy w swoich traktatach. Zdaniem Leppera, rząd Leszka Millera, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zgodził się na rozwiązania niekorzystne dla rolników. Później nie przedstawiono opinii publicznej skutków przyjętych zapisów.

Andrzej Lepper oświadczył, że Samoobrona nie sprzeciwia się objęciu przez premiera nadzoru nad Zakładem Ubezpieczeń SpołecznychUbezpieczeń Społecznych. Dodał, że Samoobrona chce mieć swoich przedstawicieli w kierownictwach większości ministerstw. Sprawa ta jest jednak, jak powiedział Lepper, kwestią miesięcy. Wczoraj, podczas rozmowy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim Lepper zadeklarował, że oczekuje na stanowiska w resortach siłowych ale nie od razu.

Wicepremier powiedział też, że przedstawiciele Samoobrony chcą otrzymać stanowiska w mediach publicznych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)