PolskaLepper i Giertych spotkali się z kierownictwem ZNP

Lepper i Giertych spotkali się z kierownictwem ZNP

Wicepremierzy Roman Giertych i Andrzej Lepper spotkali się z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Rozmowa dotyczyła postulatów związkowców: m.in. potrzeby zwiększenia nakładów na edukację, w tym zwiększenia płac nauczycieli oraz objęcia ich emeryturami pomostowymi.

Lepper i Giertych spotkali się z kierownictwem ZNP
Źródło zdjęć: © PAP

Do spotkania doszło z inicjatywy wicepremiera Leppera - poinformował po spotkaniu rezes ZNP Sławomir Broniarz. Dodał, że spotkanie z nim trwało ponad godzinę, a spotkanie z ministrem edukacji - ponad pół godziny. Było to pierwsze spotkanie Giertycha z kierownictwem ZNP od czasu, gdy objął on funkcję w rządzie.

Pan wicepremier Giertych podobnie jak my uważa, że trzeba inwestować w edukację. Jest też za objęciem nauczycieli emeryturami pomostowymi. Jest wreszcie wola dialogu - kiedyś wreszcie trzeba było zacząć rozmawiać - powiedział Broniarz. Jest iskierka nadziei - dodał.

Również minister edukacji ocenia spotkanie jako dobre. W pewnych kwestiach nie różnimy się, mamy wspólne zdanie - zauważył. To dobrze rokuje na przyszłość - dodał.

Podczas spotkania Broniarz zaprosił Giertycha na wtorkowe posiedzenie zarządu głównego związku, w którym uczestniczyć ma około 400 prezesów zakładowych organizacji związkowych. Podczas tego posiedzenia zarząd główny ma zdecydować o ewentualnym przeprowadzeniu pod koniec maja dwugodzinnego strajku ostrzegawczego w szkołach.

Przyjąłem zaproszenie, bo chcę przekonać związkowców, że strajk poważnie zaszkodzi uczniom, nauczycielom, szkole - powiedział minister edukacji. Jego zdaniem, strajk "jest też moralnie niedopuszczalny".

ZNP jest od końca lutego w sporze zbiorowym z rządem. W poniedziałek rozpoczęło pogotowie strajkowe.

15 lutego br. zakończyło się referendum strajkowe ZNP. Ponad niego 80% pracowników oświaty biorących w nim udział opowiedziało się za przeprowadzeniem jednodniowego strajku ostrzegawczego jako wyrazu swojego sprzeciwu wobec polityki edukacyjnej prowadzonej przez Giertycha.

Związek uważa, że Ministerstwo Edukacji Narodowej upolitycznia i ideologizuje szkołę, dzieli środowisko oświatowe, uchyla się od jakiejkolwiek odpowiedzialności w kwestii istotnych spraw oświatowych. Zdaniem ZNP, resort jednocześnie psuje system edukacji, m.in. poprzez odejście od upowszechniania edukacji przedszkolnej, w tym od tzw. zerówek dla pięciolatków i planów obniżenia wieku obowiązku szkolnego.

Związek domaga się także m.in. utrzymania uprawnień emerytalnych dla nauczycieli na dotychczasowych zasadach po 2007 r., objęcia ich emeryturami pomostowymi i zwiększenia nakładów na oświatę oraz zmiany kierownictwa w MEN.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)