Trwa ładowanie...

Leonidy 2023. Noc spadających gwiazd w listopadzie. Warto spojrzeć w niebo

Nadchodzi listopadowa noc spadających gwiazd. Leonidy, które już niebawem rozświetlą nocne niebo, stanowią najszybszy znany rój meteorów. Kiedy deszcz meteorów 2023? W sprzyjających warunkach zjawisko będzie widoczne w całej Polsce.

Leonidy będą widoczne już tej nocy. Jak je obserwować?Leonidy będą widoczne już tej nocy. Jak je obserwować?Źródło: Unsplash, fot: Michał Mancewicz
d411rtg
d411rtg

Leonidy stanowią jeden z ostatnich rojów meteorów, który będzie można zaobserwować w tym roku. Ich aktywność rozpoczyna się około 10 listopada, jednak prawdziwe widowisko rozpoczyna się nieco później. Kiedy?

Kiedy będą spadające gwiazdy 2023? Nadchodzą Leonidy

Leonidy są widoczne na niebie przez około 2 tygodnie. Najlepsze obserwacje będą możliwe w czasie ich maksimum. Kiedy ono nastąpi? Rój meteorów jest bardzo regularny, dzięki czemu ich deszczu należy spodziewać się w nocy z 17 na 18 listopada. Wówczas nocne niebo może przeciąć nawet kilkanaście pędzących meteorów na godzinę. Leonidy będą widoczne do 23 listopada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejna noc "spadających gwiazd"

Leonidy to najszybszy znany rój meteorów. "Ich prędkość to ok. 70 km/s. To wynika z kształtu orbity, po której porusza się kometa 55P/Tempel-Tuttle. Jest ona tak położona, że pozostawiona przez kometę materia zderza się z naszą ziemską atmosferą przy największych prędkościach" - wyjaśnia wicedyrektor Planetarium Śląskiego, Damian Jabłeka. Kometa okresowa 55P/Tempel-Tuttle jest obiektem macierzystym roju Leonidów.

d411rtg

Leonidy. Jak je obserwować?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na widoczność roju meteorów, jest pogoda. Pędzące po niebie świetlne rozbłyski będą widoczne wyłącznie w przypadku bezchmurnej nocy. Deszcz meteorów LEO będzie można obserwować nieuzbrojonym okiem. Aby zapewnić sobie lepszą widoczność, warto jednak udać się do miejsca oddalonego od zanieczyszczenia światłem oraz skorzystać ze sprzętu optycznego.

Jak obserwować Leonidy? Ich radiant, czyli miejsce, z którego meteory będą zdawać się "spadać", znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa. By go dostrzec, należy spojrzeć we wschodnią część nieba. Rój LEO najlepiej będzie widoczny tuż przed świtem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d411rtg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d411rtg
Więcej tematów