Leki na przeziębienie wstrzymane w obrocie. GIF podał listę sześciu popularnych produktów. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce
Popularne leki na przeziębienie zostały wstrzymane w obrocie. Taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Wszystkie środki zawierają tę samą substancję – fenspiryd. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce.
Leki na przeziębienie wstrzymane w obrocie przez GIF. Wśród nich m.in. Pulneo i Fosidal
Decyzja o wstrzymaniu obrotu sześciu popularnych leków przeciwzapalnych, stosowanych przy infekcjach dróg oddechowych u dzieci i dorosłych, została podjęta na podstawie danych przekazanych przez podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leków w Polsce. Wszystkie środki zawierają fenspiryd.
- Po analizie danych z przeprowadzonych badań nieklinicznych, na podstawie których podmiot odpowiedzialny uznał, że w zakresie zarejestrowanych wskazań stosunek korzyści do ryzyka dla substancji czynnej fenspiryd nie jest korzystny – czytamy w oficjalnej decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Leki, których obrót wstrzymano:
- Pulneo 25 mg/ml — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
- Pulneo 2 mg/ml — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
- Pulneo o smaku coli 2 mg/ml — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
- Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A
- Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A
- Eurespal 80 mg — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny w państwie eksportu: Les Laboratoires Servier
- Elofen 2 mg/ml — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A.
- Eurefin 2 mg/ml — wszystkie serie podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A
- Fenspogal 2 mg/ml — wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena
Wszystkie leki zawierały tę samą substancję – fenspiryd
Fenspiryd jest związkiem chemicznym, który prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej układu oddechowego. Hamuje proces zapalny i zalegającą wydzielinę w drogach oddechowych.
Francuska agencja ds. leków wystąpiła o wszczęcie procedury unijnej w celu dokonania ponownej oceny korzyści w stosunku do ryzyka w produktach zawierających fenspiryd. Po przeprowadzeniu tej procedury zostanie podjęta decyzja, czy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu substancji leczniczych zawierających tę substancję należy utrzymać, zmienić, zawiesić czy wycofać.
GIF na tę chwilę nie powiadomił, czy zażycie leków przeciwzapalnych, które zawierają fenspiryd może spowodować zagrożenie dla zdrowia lub życia. Pacjenci, którzy przyjmują te leki, powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.