Trwa ładowanie...
dg3uge8

Lekcje o 17 września w polskich szkołach na Litwie

W polskich szkołach na Wileńszczyźnie odbędą się specjalne lekcje poświęcone napaści ZSRR na Polskę. Pracownicy IPN przeprowadzą zajęcia z około tysiąca trzystu uczniami w szkołach Wilna, powiatu wileńskego i solecznickiego.

Share
dg3uge8

Uczniowie, korzystając ze źródeł dotyczących ich regionu zapoznają się z wydarzeniami września 1939. Jak zaznacza Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN - 17 września to data bardzo ważna dla Polaków poza granicami kraju, bo ich tożsamość w dużej mierze wynika właśnie z historii.

Andrzej Zawistowski zaznacza, że chociaż w litewskim programie nauczania historii jest mowa o 1 i 17 września, to warto młodych Polaków zapoznać z polskim punktem widzenia na początki wojny. Część młodzieży z Wileńszczyzny ma w perspektywie studia w Polsce. Jak dodaje Andrzej Zawistowski - często zdarza się tak, że wiedza o początkach wojny młodych Polaków ze wschodu różni się od wiedzy ich kolegów z Polski.

Lekcje zostały zainicjowane i finansowane przez "Wspólnotę Polską". Oprócz lekcji historii IPN zorganizuje w Solecznikach szkolenie dla nauczycieli przygotowujące do realizacji projektu "Opowiem Ci o Wolnej Polsce". Projekt ma na celu przybliżenie młodym ludziom najnowszej historii Polski, oraz historii sprzeciwu wobec totalitaryzmów XX wieku.

dg3uge8

Podziel się opinią

Share
dg3uge8
dg3uge8
Więcej tematów