Trwa ładowanie...
d1edooa

Lekarze z całego świata uczą się od polskiego chirurga

Nowatorską, mało inwazyjną i precyzyjną metodę diagnozowania stopnia zaawansowania raka płuc o nazwie TEMLA opracował i z powodzeniem stosuje lekarz z Zakopanego dr hab. Marcin Zieliński. Nowej metody diagnozowania uczą się od niego lekarze z całego świata.

d1edooa
d1edooa

Wybitny belgijski torakochirurg, Paul E. Van Schil w swojej publikacji napisał, że TEMLA (Transcervical Extended Mediastinal Lymphadenectomy) stanowi najdokładniejszą metodę oceny śródpiersia i powinna być obecnie uznana za "złoty" standard. Van Schil porównał odkrycie Zielińskiego do odkrycia "świętego Grala torakochirurgii".

Nowa metoda diagnozowania polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na szyi pacjenta i usunięciu przez nie węzłów chłonnych z klatki piersiowej.

Dzięki zastosowaniu metody TEMLA, można określić, czy w węzłach chłonnych klatki piersiowej są przerzuty nowotworu. - Po zastosowaniu tej metody, można stwierdzić, czy ewentualna operacja wycięcia guza płuca przyniesie pacjentowi korzyść czy nie - powiedział dr Zieliński.

Zdaniem Zielińskiego, TEMLA to metoda bezpieczna i mało obciążająca pacjenta. - Ta metoda diagnozowania jest zdecydowanie najdokładniejsza ze wszystkich znanych metod, które się stosuje - ocenił.

d1edooa

Jak powiedział, chętnych chirurgów do stosowania TEMLI jest coraz więcej. W zakopiańskim Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc, którego dyrektorem jest Zieliński, nową metodę diagnozowania poznało już kilkudziesięciu chirurgów z całego świata, między innymi specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.

Doktor Zieliński, jako pierwszy polski chirurg został zaproszony do wygłoszenia wykładu na temat zabiegu TEMLA w trakcie zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Torakochirurgicznego. Wykonał on też szereg operacji, prezentując swoją metodę na świecie.

Ostatnio dr Zieliński wraz ze swoim zespołem uczył metody TEMLA lekarzy z Ameryki Południowej. Metoda Zielińskiego jest już stosowana przez kilkunastu chirurgów na całym świecie. W Polsce metoda TEMLA jest wciąż mało znana, oprócz chirurgów z zakopiańskiego Szpitala Chorób Płuc, stosują ją tylko trzy ośrodki: w Krakowie, Szczecinie i Rzeszowie.

d1edooa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1edooa
Więcej tematów