PolskaLekarze wywołali zawał serca, by usunąć przerost przegrody międzykomorowej. Pierwsza taka operacja na Dolnym Śląsku

Lekarze wywołali zawał serca, by usunąć przerost przegrody międzykomorowej. Pierwsza taka operacja na Dolnym Śląsku

• Kardiolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wykonali po raz pierwszy zabieg ablacji alkoholowej
• Do tej pory w Polsce przeprowadzono tylko kilka takich operacji
• Kontrolowany zawał serca pozwala usunąć przerost przegrody międzykomorowej, co znacząco poprawia pracę serca
• Zabieg wykonano u 63-letniej pacjentki

Lekarze wywołali zawał serca, by usunąć przerost przegrody międzykomorowej. Pierwsza taka operacja na Dolnym Śląsku
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Wojciech Nekanda Trepka

Jak powiedział na konferencji prasowej szef Kliniki Kardiologii USK prof. Andrzej Mysiak był to pierwszy zabieg ablacji alkoholowej na Dolnym Śląsku. - Metoda ablacji alkoholowej jest nieinwazyjna i jest alternatywą dla zabiegu kardiochirurgicznego, który sprowadza się do otwarcia klatki piersiowej i operacji na otwartym sercu. Dla nas niezwykle ważne jest, że możemy tę nieinwazyjną metodę z sukcesem stosować - dodał Mysiak.

Operator zabiegu dr Tomasz Grzebieniak wyjaśnił, że 63-letniej pacjentce wprowadzono przez naczynia krwionośne do lewej komory serca cewnik, by w jednej z gałązek tętnicy przegrodowej podać wysokoprocentowy alkohol etylowy.

- W efekcie dochodzi do uszkodzenia przerośniętego fragmentu przegrody międzykomorowej. Występuje martwica tego fragmentu mięśnia, tak jak przy zawale serca - dodał kardiolog.

Podkreślił, że niezwykle istotne jest precyzyjne podanie odpowiedniej ilości alkoholu, w miejscu które można zidentyfikować dopiero w trakcie zabiegu. - Jeśli zawał byłby zbyt rozległy, przegroda mogłaby pęknąć. Natomiast jeśli nie obejmie odpowiedniego obszaru, to nie zostanie osiągnięty wystarczający efekt - wyjaśnił Grzebieniak.

Drugi z operatorów zabiegu dr Krzysztof Ściborski zaznaczył, że "proces cieńczenia mięśnia przerośniętej przegrody jest kilkumiesięczny, ale poprawa stanu zdrowia pacjenta zauważalna jest od początku".

- W zabiegu chirurgicznym usuwany jest od razu cały przerośnięty fragment przegrody. W efekcie ablacji cieńczenie mięśnia trwa do sześciu miesięcy. U naszej pacjentki miał dwa milimetry, po ablacji 1,5 mm, a prawidłowy rozmiar to ok. 1,2 mm. Jednak z każdym tygodniem poprawia się znacząco wydolność pacjentki, która wraca do formy - dodał lekarz.

Metoda ablacji alkoholowej przewidziana jest dla osób cierpiących na kardiomiopatię przerostową. Chory skarży się na duszności przy najmniejszym nawet wysiłku i w praktyce nie może normalnie żyć.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)