Trwa ładowanie...

Lekarze pomogli umrzeć 10 osobom z Danii. Jest śledztwo

Duńscy lekarze ryzykują więzieniem, pomagając nieuleczalnie chorym pacjentom i zapisując im zestaw tabletek, którego zażycie prowadzi do śmierci. Było co najmniej 10 takich przypadków - poinformowało Radio24syv. Doniesienia stacji wywołały w Danii debatę na temat liberalizacji przepisów dotyczących eutanazji.

Share
Lekarze pomogli umrzeć 10 osobom z Danii. Jest śledztwoŹródło: fotolia
d3ylj7h

- Nie możemy zrozumieć, dlaczego ludzie mają rzucać się pod pociąg czy strzelać sobie w głowę. Dlaczego nie mogą odejść w godny sposób? - pyta Svend Lings, emerytowany lekarz, który należy do grupy medyków postulujących zmianę prawa ws. eutanazji, a jednocześnie oferujących pomoc w umieraniu.

To właśnie dane Lingsa są udostępnione na stronie internetowej organizacji "Lekarze dla czynnej eutanazji". Na emeryturze nie może on przepisywać recept, więc pacjentów kieruje do swoich ośmiu kolegów. - To oni podejmują ostateczną decyzję - wyjaśnia rozmówca stacji Radio24syv.

Jak podkreślają duńskie media, grupa na swojej stronie internetowej zaznacza, że jest gotowa pomóc nie tylko nieuleczalnie chorym. Uzasadnieniem przeprowadzenia wspomaganego samobójstwa może być też "uporczywa, oporna na leczenie i niszcząca depresja oraz samotność".

d3ylj7h

Po emisji wywiadu z Lingsem śledztwo w tej sprawie wszczęła duńska policja. Działaniami organizacji zajmuje się też samorząd lekarski. - To niepokojące doniesienia. - mówi Lise Møller z Komitetu Etyki przy Duńskim Stowarzyszeniu Lekarzy.

Czynna eutanazja jest w Danii zabroniona. Jednak od 1992 roku Duńczycy mogą sporządzić tzw. medyczny testament, na podstawie którego lekarz ma obowiązek odstąpić od leczenia np. ofiar poważnych wypadków. Ta procedura nazywana jest bierną eutanazją.

d3ylj7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ylj7h
Więcej tematów