Lek na COVID-19 przeszedł kolejną fazę badań. Ma bardzo wysoką skuteczność
Izraelski lek na COVID-19 o nazwie EXO-CD24 przeszedł drugą fazę badań. Z danych wynika, że ma on bardzo wysoką skuteczność działania. Pozwolił wyzdrowieć prawie wszystkim pacjentom, którym go podano.
06.08.2021 14:48
Lek opracowany przez naukowców z Centrum Medycznego Sourasky w Tel Awiwie w pierwszej fazie był podawany pacjentom w Izraelu. Teraz jednak ze względu na niewielką liczbę zakażeń badania przeniesiono do stolicy Grecji.
Drugi etap, który został przeprowadzony w Atenach, potwierdził wcześniejszą wysoką skuteczność preparatu. Ponad 93 proc. spośród 90 chorych w poważnym stanie zostało wypisanych ze szpitali w ciągu pięciu dni, a nawet po krótszym czasie.
Zobacz także: Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla grup zawodowych? Stanowisko wiceministra zdrowia
Jak działa lek na COVID-19?
Prof. Nadir Arber, główny wynalazca leku poinformował, że "dotąd nie zaobserwowano żadnego znaczącego efektu ubocznego u któregokolwiek z pacjentów". Naukowiec zarysował działanie preparatu, określając go jako środek "medycyny precyzyjnej".
Wyjaśnił, że główną przyczyną pogorszenia stanu zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna aktywacja układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe komórki płuc chorego. Profesor 25 lat pracy zawodowej poświęcił badaniom nad białkiem CD24, które m.in. reguluje mechanizmy odpowiedzialne za tę burzę cytokin.
- Nowy lek, EXO-CD24 pomaga organizmowi odnaleźć równowagę, celując w trakcie choroby w kluczowy problem. Pozwala w ten sposób uniknąć niepożądanych skutków ubocznych - tłumaczył prof. Arber.
Co dalej?
Środek przeszedł już dwie fazy badań, ale czeka go jeszcze trzecia. Weźmie w niej udział 155 pacjentów. Dwie trzecie otrzyma lek, a pozostali placebo.
Izraelscy naukowcy przewidują, że zakończą cykl niezbędnych badań do końca bieżącego roku. Prof. Arber obiecuje szybkie udostępnienie preparatu po stosunkowo niewielkich cenach. Bliższej sumy jednak nie podano.
Sukces EXO-CD24 może utorować drogę do skuteczniejszego zwalczania koronawirusa, ale też leczenia wielu innych chorób.
Zobacz także: COVID-19. Wiemy, gdzie jest najmniej szczepień
Źródło: The Jerusalem Post/PAP