PolskaTani lek skuteczny w walce z COVID-19? Koszt to zaledwie 1 dolar dziennie

Tani lek skuteczny w walce z COVID-19? Koszt to zaledwie 1 dolar dziennie

COVID-19 leczony za mniej niż 1 dolar dziennie? Izraelski naukowiec prof. Eli Schwartz twierdzi, że jest to jak najbardziej możliwe. Wszystko dzięki taniemu lekowi o nazwie iwermektyna, który jak wykazała przeprowadzona przez niego tzw. podwójnie ślepa próba, zmniejsza zakaźność oraz skraca czas trwania zakażenia koronawirusem.

Tani lek skuteczny w walce z COVID-19? Kosz to zaledwie 1 dolar dziennie
Tani lek skuteczny w walce z COVID-19? Kosz to zaledwie 1 dolar dziennie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Alexander Shcherbak, TASS
oprac. KPT

03.08.2021 21:21

Z opinią izraelskiego naukowca nie zgadza się amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), które przestrzegają przed stosowaniem iwermektyny. Lek ten używany jest głównie do zwalczania pasożytów w krajach trzeciego świata.

Jednak najnowsze badania Centrum Medycznego im. Chaima Szeby w Tel Haszomer dowodzą, że stosowanie tego leku może pomóc znacznie zredukować czas zakażenia COVID-19. Dodatkowo, leczenie iwermektyną jest bardzo tanie, dzięki czemu dzienny koszt leczenia infekcji koronawirusem mógłby wynieść mniej niż 1 dolar dziennie.

Iwermektyna skutecznym lekiem na COVID-19? Tak twierdzi izraelski naukowiec

Twórca Centrum Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych w Centrum Szeby prof. Eli Schwartz jest autorem tzw. podwójnie ślepego badania dotyczącego efektywności iwermektyny w zwalczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród pacjentów, którzy mieli łagodne i umiarkowane objawy COVID-19, ale nie wymagali leczenia szpitalnego. Badanie trwało od połowy maja 2020 roku do końca stycznia 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: Ziobro zyska posła? W tle kontrowersje wokół przywilejów dla szczepionych

Tzw. podwójnie ślepa próba to rodzaj badania polegający na tym, że podczas jego trwania zarówno badani jak i badający nie mają pojęcia, która z grup jest rzeczywiście poddawana testom.

W przeprowadzonym przez prof. Schwartza badaniu grupa 89 chętnych pow. 18. roku życia, wśród których zdiagnozowano COVID-19, została podzielona na dwie grupy. Dla jednej z nich podana została iwermektyna, z kolei druga grupa otrzymała placebo. Tabletki były im podawane przez trzy dni z rzędu o określonej porze.

W rezultacie ok. 72 proc. uczestników badania, którym podawana była iwermektyna już do szóstego dnia nie wykazywało objawów zakażenia koronawirusem. Z kolei w grupie, która otrzymywała placebo tylko 50 proc. wykazało negatywny wynik.

Drugi aspekt badania wykazał również, że lek spowodował zmniejszenie stopnia zakaźności wśród pacjentów.

"Nasze badanie pokazuje przede wszystkim, że iwermektyna ma działanie przeciwwirusowe. Pokazuje również, że istnieje prawie 100-procentowa szansa, że dana osoba nie będzie zakażona w ciągu czterech do sześciu dni, co może prowadzić do skrócenia czasu izolacji dla tych osób. Mogłoby to mieć ogromny wpływ ekonomiczny i społeczny" - ocenił naukowiec cytowany przez "The Jerusalem Post".

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
Covid-19leczenie covid-19izrael
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)