Legionella w Polsce. Władze nie wdrożyły unijnej dyrektywy
Rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył, że Polska nie wdrożyła unijnej dyrektywy ws. wody pitnej. Przepisy regulowały m.in. normy bezpieczeństwa dotyczące bakterii legionella.
Polska nie wdrożyła w terminie unijnej dyrektywy ws. wody pitnej - informuje RMF FM, cytując rzecznika Komisji Europejskiej.
W dyrektywie wyszczególniono konkretne parametry dot. bakterii legionella, które są potrzebne do oceny ryzyka w wewnętrznych systemach wodociągowych. Przepisy wskazują też, jakie działania należy podjąć, gdy zostaną one przekroczone lub pojawią się ogniska choroby.
W marcu Bruksela wszczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przez nasz kraj z powodu niewdrożenia przepisów do 12 stycznia 2023 roku. Podobne działania podjęto wobec ponad połowy państw Wspólnoty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił, że państwa członkowskie są zobowiązane do zgłaszania choroby legionistów Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Instytucja potwierdziła, że polskie władze wywiązały się z tego obowiązku.
Zakażenia legionellą. Nie żyje 14 osób
Na Podkarpaciu zmarło 14 osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila, wszystkie miały choroby współistniejące - poinformował we wtorek rzeszowski sanepid. Dotychczas zakażenie bakterią potwierdzono w tym regionie łącznie u 159 osób, w tym u dziewięciu nowych pacjentów szpitali woj. podkarpackiego i Lublina.
W woj. małopolskim zanotowano 11 przypadków zakażenia legionellą, przy czym sześć w sierpniu. W Wielkopolsce zakażenie tą bakterią stwierdzono u dwóch osób w Ostrowie Wielkopolskim.
Czytaj także:
Źródło: RMF FM/PAP