Legionella w Polsce. Władze nie wdrożyły unijnej dyrektywy
Rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył, że Polska nie wdrożyła unijnej dyrektywy ws. wody pitnej. Przepisy regulowały m.in. normy bezpieczeństwa dotyczące bakterii legionella.
Polska nie wdrożyła w terminie unijnej dyrektywy ws. wody pitnej - informuje RMF FM, cytując rzecznika Komisji Europejskiej.
W dyrektywie wyszczególniono konkretne parametry dot. bakterii legionella, które są potrzebne do oceny ryzyka w wewnętrznych systemach wodociągowych. Przepisy wskazują też, jakie działania należy podjąć, gdy zostaną one przekroczone lub pojawią się ogniska choroby.
W marcu Bruksela wszczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przez nasz kraj z powodu niewdrożenia przepisów do 12 stycznia 2023 roku. Podobne działania podjęto wobec ponad połowy państw Wspólnoty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzmocnią siły Łukaszenki? Ekspert o przyszłości wagnerowców
Przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił, że państwa członkowskie są zobowiązane do zgłaszania choroby legionistów Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Instytucja potwierdziła, że polskie władze wywiązały się z tego obowiązku.
Zakażenia legionellą. Nie żyje 14 osób
Na Podkarpaciu zmarło 14 osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila, wszystkie miały choroby współistniejące - poinformował we wtorek rzeszowski sanepid. Dotychczas zakażenie bakterią potwierdzono w tym regionie łącznie u 159 osób, w tym u dziewięciu nowych pacjentów szpitali woj. podkarpackiego i Lublina.
W woj. małopolskim zanotowano 11 przypadków zakażenia legionellą, przy czym sześć w sierpniu. W Wielkopolsce zakażenie tą bakterią stwierdzono u dwóch osób w Ostrowie Wielkopolskim.
Czytaj także:
Źródło: RMF FM/PAP