Trwa ładowanie...

Leczenie niepłodności to nie tylko in vitro - o diagnostyce i różnych procedurach

Rodzice z… niepłodnością. Czy to jest możliwe, żeby niepłodne osoby mogły mieć dzieci? Tak. Jednak zarówno upływający czas, jak i procedury powodują, że w razie problemów z zajściem w ciążę nie można zwlekać z wizytą u lekarza.

Artykuł sponsorowany
Leczenie niepłodności to nie tylko in vitro - o diagnostyce i różnych procedurachŹródło: Adobe Stock
d3lrh4q
d3lrh4q

Jeśli mimo starań o dziecko bez stosowania metod antykoncepcyjnych nie dochodzi do ciąży przez rok, trzeba zacząć zastanawiać się, czy nie ma nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu kobiety i mężczyzny. Jednak tej kwestii nie załatwimy tylko z ginekologiem – nigdy nie wiadomo, czy przyczyna leży na pewno po stronie kobiety. Konieczna jest jednoczesna wizyta mężczyzny u androloga, czyli specjalisty zajmującego się profilaktyką i leczeniem chorób męskiego układu rozrodczego. Ilu mężczyzn przed decyzją o posiadaniu dziecka idzie do androloga? Promil. Tymczasem taka wizyta powinna być normą, tak samo, jak konsultacja kobiety z ginekologiem.

Najlepsze rozwiązanie – kliniki leczenia niepłodności

Najłatwiej jest, jeśli para uda się do specjalistów współdziałających – takich znajdziemy w klinikach leczenia niepłodności. Wtedy współpraca lekarzy oraz ich szybki dostęp do badań laboratoryjnych i ich wyników pozwoli bezzwłocznie doprowadzić do ustalenia przyczyny niemożności posiadania dzieci i znalezienia odpowiednich rozwiązań. A czas w tej kwestii jest niezwykle istotny.

Dlatego jeśli naprawdę chcemy mieć dzieci, nie zwlekajmy. Jeśli niemożność zajścia w ciążę już nas zaniepokoiła, przede wszystkim jak najszybciej zróbmy badania. Poddać się im musi zarówno kobieta, jak i mężczyzna, ponieważ nieprawidłowości mogą wystąpić po obu stronach. Wstępne wyniki dostaniemy po kilku dniach, natomiast jeśli potrzebne są pogłębione diagnozy, na rezultaty możemy czekać nawet kilka miesięcy.

d3lrh4q

Ponieważ w miarę upływu czasu szanse na ciążę będą coraz mniejsze, więc nie możemy czekać. Jeśli w naszej miejscowości nie ma odpowiedniego ośrodka, pojedźmy do innego miasta. W największych miastach – Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Gdyni, znajdują się działające od wielu lat placówki InviMed. Tam znajdziemy kompleksową pomoc. Tomasz Rokicki, dyrektor medyczny InviMed mówi:

"Leczenie niepłodności to pełna diagnostyka niepłodnej pary. Dysponujemy lekami i technikami, dzięki którym większość par, które jeszcze nie tak dawno nie miałyby dzieci, może cieszyć się macierzyństwem i ojcostwem."

Sposoby walki z niepłodnością

Jakie mamy możliwości, jeśli okaże się, że naturalne zajście w ciążę nie jest możliwe? Rozwiązań jest kilka i lekarze na pewno doradzą nam najbardziej skuteczne.

d3lrh4q

Najmniej inwazyjna jest inseminacja. Jest to bezbolesny zabieg polegający na umieszczeniu nasienia w macicy. Jeśli kobieta ma problemy z owulacją, wówczas inseminacja musi być poprzedzona terapią hormonalną. Jest to najlepsze rozwiązanie dla par, które mimo dobrych wyników badań płodności i długich starań o ciążę pozostają bezdzietne. Stosuje się ją także jeśli mężczyzna ma nasienie nieznacznie odbiegające od normy, na przykład niedostatecznie ruchliwe i niezbyt liczne plemniki oraz w innych zaburzeniach. Inseminacja jest też skuteczna, gdy nie wiadomo, co jest przyczyną trudności zajścia w ciążę (tzw. niepłodność idiopatyczna). Taki zabieg może być powtarzany wielokrotnie. Jednak uwaga - należy spełnić konkretne kryteria kwalifikacji do takiej interwencji.

Jeśli lekarz nie widzi szansy powodzenia inseminacji, wówczas proponuje zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym, w warunkach laboratoryjnych. Rozwój zarodka jest obserwowany przez pięć dni, a następnie zarodek umieszczany jest w organizmie kobiety, gdzie dalej rozwija się w naturalny sposób. In vitro obwarowane jest jeszcze większymi zabezpieczeniami ustawowymi niż inseminacja, ponieważ jeśli nie ma bezpośrednich wskazań do zabiegu, należy udokumentować przynajmniej roczną historię leczenia metodami innymi niż zapłodnienie pozaustrojowe.

Jeśli okaże się, że kobieta lub mężczyzna są bezpłodni, to znaczy nie mogą mieć dzieci, lub mają obciążenia genetyczne mogące zagrażać dziecku, wtedy można skorzystać z pomocy dawców. Plemniki od dawcy można wprowadzić do organizmu kobiety przez inseminację. Jednak gdy musi zostać użyta komórka jajowa dawczyni, wówczas niezbędne jest in vitro. Jest to jedyne rozwiązanie dla kobiet, które nie produkują własnych komórek jajowych lub mają komórki o niskiej jakości oraz tych, które utraciły płodność po leczeniu (na przykład terapii onkologicznej).

d3lrh4q

Gdy wszystkie te metody okażą się nieskuteczne, pozostaje jeszcze adopcja. Jednak wcześniej wymienione opcje mogą być łatwiejsze do zaakceptowania dla przyszłych rodziców, zwłaszcza jeśli wszystko odbywa się w przyjaznej atmosferze, a my możemy w pełni ufać prowadzącym nas lekarzom. Dlatego, jeśli tylko mamy możliwości, skorzystajmy z pomocy klinik leczenia niepłodności.

Innym tez nie było łatwo. Ewa z Warszawy mówi:

"7 lat starań i w końcu trafiliśmy do kliniki InviMed pierwsza próba i tu niespodzianka 2 kreski na teście udało się dzięki wam dziękuję całemu zespołowi InviMed!"

d3lrh4q

Anna z Torunia:

"Przez wiele lat, wyjąc po nocach w poduszkę zadawałam pytanie: " dlaczego ja?" . Kiedy przechodziłam obok kobiet z wózkami czułam zazdrość i złość, że to nie ja, że ja nie mogę... Kolejni specjaliści, różne diagnozy, różne terapie i nic się nie zmieniało. W końcu podjęliśmy z mężem decyzję o in vitro i dzięki pomocy specjalistów z kliniki InviMed z Gdyni jesteśmy rodzicami wspaniałej córeczki. Trzymam za Was kciuki, nie poddawajcie się!!!"

Takich historii lekarze InviMed przeżyli ponad 13 tysięcy. Bo tyle dzieci przyszło na świat dzięki wsparciu tych klinik. Wam tez może się udać.

Artykuł sponsorowany
d3lrh4q

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lrh4q
Więcej tematów