Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa wystąpi przed Kongresem USA. Opowie o praworządności w Polsce?

Lech Wałęsa został zaproszony na wysłuchanie komisji ds. zagranicznych amerykańskiej Izby Reprezentantów. Spotkanie ma dotyczyć NATO i obrony demokratycznych wartości. Polska będzie jednym z głównych tematów.
Share
Wystąpienie Lecha Wałęsy w Kongresie w 1989 roku przeszło do historii. Tym razem odbędzie się w trochę skromniejszych warunkach
Wystąpienie Lecha Wałęsy w Kongresie w 1989 roku przeszło do historii. Tym razem odbędzie się w trochę skromniejszych warunkachŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Rogiński
d3i2tao

Informacja o planowanym wysłuchaniu podkomisji ds. Europy, Eurazji, Energii i Środowiska pojawiła się na stronach Kongresu. Spotkanie zatytułowane "Demokracja i sojusz NATO. Podtrzymywanie naszych wspólnych demokratycznych wartości" ma odbyć się 13 listopada. Lech Wałęsa ma być pierwszym z występujących gości. O czym będzie mówił były prezydent?

Tego jeszcze nie wiadomo, bo o planowanym spotkaniu dowiedział się od Wirtualnej Polski.

- Jak zwykle jestem najgorzej poinformowany. Nie wiem jeszcze, jaki jest plan wizyty w Stanach Zjednoczonych. Mam swoją zasadę: wchodzę na salę, mówią mi, z kim mam tańczyć i tańczę – powiedział WP Wałęsa.

d3i2tao

Spotkanie w komisji ma charakter informacyjny. Komisje obu izb Kongresu często zapraszają ekspertów, by podzielili się swoją wiedzą na dany temat. Goście - zwani "świadkami" - zwykle najpierw wygłaszają wstępne oświadczenia, a potem odpowiadają na pytanie kongresmenów.

Laureat Nobla wystąpi w amerykańskim parlamencie po raz pierwszy od pamiętnego przemówienia w listopadzie 1989 roku, rozpoczynającego się słowami "my, naród".

Polska na tapecie

Oprócz niego przed komisją wypowiedzą się eksperci i działacze zajmujący się kwestiami praw człowieka i praworządności. Wśród nich będzie m.in. Nate Schenkkan ze znanej amerykańskiej organizacji Freedom House.

d3i2tao

- To, o czym będziemy mówić, zależy od komisji, my jesteśmy tylko gośćmi. Moje wystąpienie będzie skupione na Turcji, bo to moja specjalizacja, choć na pewno wspomnę też coś o Polsce i Węgrzech. Biorąc pod uwagę specjalizację innych gości, Polsce poświęcona będzie duża część dyskusji - mówi WP ekspert.

Przeczytaj również: Gorbaczow wieszczy globalną katastrofę. Wałęsa: Trzeba wycofać się z broni jądrowej

Znajome twarze

Inni zaproszeni przez komisję goście to m.in. Melissa Hooper z organizacji Human Rights First. Hooper znana jest z krytycznej oceny polskiego rządu. Swoje poglądy na ten temat w prestiżowych tytułach, m.in. w "Washington Post" i "Foreign Policy". W sierpniu na łamach "Washington Post" wzywała prezydenta Trumpa do odwołania swojej wizyty w Polsce.

d3i2tao

Jak tłumaczyła wówczas w rozmowie z Wirtualną Polską, głównym powodem była obawa o to, że Trump swoim wsparciem tylko dodatkowo ośmieli "autorytarne" tendencje PiS.

- Jego przemówienie w Warszawie było szeroko interpretowane w USA jako wsparcie dla skrajnie prawicowych tendencji polskiego rządu i jego ataków na praworządność - powiedziała WP działaczka.

Inni zaproszeni goście to Susan Corke z German Marshall Fund i ekspert ds. Europy dr Mattias Matthijs z wpływowego think-tanku Rada Spraw Zagranicznych.

Odwołać wizytę Trumpa dla dobra stosunków Polski i USA? "Polska podważa wartości NATO"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3i2tao

Podziel się opinią

Share
d3i2tao
d3i2tao
Więcej tematów