Trwa ładowanie...

Odwołać wizytę Trumpa dla dobra stosunków Polski i USA? "Polska podważa wartości NATO"

- Bezpieczeństwo w ramach NATO i sprawa praworządności są ze sobą powiązane. Dlatego Donald Trump nie powinien okazywać wsparcia dla rządu PiS - mówi WP Melissa Hooper z amerykańskiej organizacji Human Rights First. Prawniczka na łamach "Washington Post" wezwała do odwołania wizyty Trumpa w Polsce.

Odwołać wizytę Trumpa dla dobra stosunków Polski i USA? "Polska podważa wartości NATO"Źródło: PAP/EPA, fot: SHAWN THEW
d3aafye
d3aafye

W środę Donald Trump odwołał zaplanowaną na 2 września wizytę w Danii. Zdaniem Melissy Hooper, powinien pójść za ciosem i odwołać także poprzedzającą ją wizytę w Polsce. Nie ze względu na to, że rządzący - tak jak rządzący w Danii - obrazili amerykańskiego prezydenta lecz ...lubi ich zbyt mocno.

"Jednym z problemów jest to, że Trump i kluczowe postacie w jego administracji czują pociąg do Polski z powodów ideologicznych. Podzielają poglądy polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość na temat restrykcyjnej polityki imigracyjnej, kwestii kulturowych, takich jak aborcja i prawa LGBTQ oraz sceptycyzm wobec Unii Europejskiej" - piszą Hooper i Dalibor Rohacz z American Enterprise Institute na łamach "Washington Post".

Wartości a bezpieczeństwo

W rozmowie z Wirtualną Polską Hooper tłumaczy, że z jej perspektywy głównym problemem jest kwestia praworządności. Według działaczki organizacji Human Rights First, wyrazy poparcia administracji Trumpa dla Polski - chodzi zarówno o samą wizytę, jak i też wysłanie do Polski dodatkowego kontyngentu amerykańskich żołnierzy - tylko ośmielają partię rządzącą w jej autorytarnych zapędach. I paradoksalnie osłabiają NATO.

d3aafye

W jaki sposób? Jak przekonuje, rywalizacja między NATO i Rosją opiera się nie tylko na sile militarnej, ale na sporze ideologicznym, między demokracją i autorytaryzmem Polska tymczasem podważa demokratyczne wartości, na których zbudowany jest sojusz. Ostatnia afera związana z prowadzoną przez rządowych oficjeli kampanią dyskredytowania "nieprawomyślnych" sędziów tylko to potwierdza.

- Moja perspektywa jest taka, że wsparcie USA dla Polski powinno zależeć od tego, czy rząd w Polsce robi wszystko, co może, by zapewnić bezpieczeństwo NATO. Twierdzę, że praworządność i niezależność sądownictwa mają z tym związek i powinniśmy o tym dyskutować.

Według Hooper, są też inne powody, dla których wizyta Trumpa nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim ze względu na czas wizyty, przypadający w kampanii przed polskimi - ale też amerykańskimi - wyborami. To wiąże się z ryzykiem, że relacje polsko-amerykańskie staną się zakładnikiem partyjnej walki w obu krajach.

Jak mówi WP Dalibor Rohacz, sprawa Polski dzieli amerykańskich polityków w Kongresie.

d3aafye

- Republikanie są podzieleni w sprawie praworządności i upadku standardów demokratycznych w Europie Środkowej. Wielu z nich próbuje być po stronie prezydenta, ale w prywatnych rozmowach mówią, że mają wiele obaw. Chociaż dotyczy to bardziej Węgier niż Polski - mówi autor tekstu w "Washington Post".

Jak dodaje, odwołanie wizyty Trumpa mogłoby się odbyć w bardziej dyplomatyczny sposób niż w przypadku Danii (Trump obwieścił swoją decyzję za pomocą wpisu na Twitterze), a do Polski na rocznicę wybuchu wojny mógłby pojechać wiceprezydent Mike Pence.

- Oczywiście, tak naprawdę nie spodziewamy się, że wizyta zostanie odwołana. Ale chcieliśmy tylko podkreślić, że ta wizyta ma wiele wad - mówi analityk prawicowego think-tanku.

d3aafye

Pałac Prezydencki: wizyta się odbędzie

Jeszcze w czwartek "Washington Post" pisał, że po odwołaniu wizyty w Danii - według jednego z doradców Trumpa, prawdziwym powodem był po prostu fakt, że męczą go zagraniczne podróże - status podróży do Polski jest niepewny. Ale Kancelaria Prezydena zaprzecza, by wizyta stanęła pod znakiem zapytania.

- Żadne informacje tego typu do mnie nie dotarły - mówi WP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - Przygotowania do wizyty są w toku - dodał.

Jak jednak pisaliśmy w czwartek, plany Donalda Trumpa co do pobytu w Polsce uległy zmianie. Trump nie odwiedzi rozbudowywanej bazy wojskowej w Powidzu w Wielkopolsce. Prawdopodobnie skróci też czas wizyty i do USA wróci już 1 września.

Szczegóły wizyty miał w piątek przedstawić prezydencki minister Krzysztof Szczerski, ale jego briefing prasowy odwołano "ze względu na jego zaangażowanie w przygotowanie wizyty Prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3aafye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aafye
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj