Trwa ładowanie...

Amerykańska gazeta apeluje do Trumpa. "Należy odwołać wizytę w Polsce"

"The Washington Post" twierdzi, że prezydent Donald Trump nie powinien po raz kolejny odwiedzać Polski. Według amerykańskiego dziennika wizyta prezydenta może pogłębić podziały wśród Polaków, a także pogorszyć długofalowe relacje naszego kraju z USA i NATO.

Amerykańska gazeta apeluje do Trumpa. "Należy odwołać wizytę w Polsce"Źródło: PAP
d2aqchg

We wstępie artykułu pt. "Kolejna wizyta, którą prezydent powinien odwołać" autorstwa Melissy Hooper i Dalibora Rohaca czytamy, że Polska jest cennym sojusznikiem USA. Autorzy tekstu przypominają, że Polacy i Amerykanie walczyli ramię w ramię podczas II wojny światowej, a także w Iraku czy w Afganistanie. Zdaniem dziennikarki, prezydenta USA i polski rząd łączą również wspólne poglądy.

"Jednym z problemów jest to, że Trump i kluczowe postacie w jego administracji czują pociąg do Polski z powodów ideologicznych. Podzielają poglądy polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość na temat restrykcyjnej polityki imigracyjnej, kwestii kulturowych, takich jak aborcja i prawa LGBTQ oraz sceptycyzm wobec Unii Europejskiej" - czytamy w dziale opinii "The Washington Post".

Autorzy tekstu zwracają też uwagę, że wizyta Trumpa przypada na okres przedwyborczy. Czytamy również, że w Polsce "trwają walki o sporne kwestie kulturowe, w tym prawa LGBTQ, skandale związane z aborcją i wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim". Zdaniem publicystów "The Washington Post", w takiej sytuacji łatwo o dyplomatyczne potknięcie.

Zobacz także: Małgorzata Rozenek wbija szpilę PiS. Jest riposta szefa KPRM

"Każde błędne posunięcie Trumpa - takie jak włączenie się w zaciekłe wojny kulturowe kraju lub udział w trwającej kampanii parlamentarnej - zamieni partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską i wyrządzi nieodwracalne szkody po zmianie rządu w Warszawie" - piszą Hooper i Rohac.

d2aqchg

Wizyta Trumpa może również wpłynąć na relacje Polski z NATO. Według gazety, nasz kraj "odszedł od podstawowych wartości sojuszu". Dziennikarze waszyngtońskiego dziennika ubolewają również nad stanem polskiego sądownictwa.

Melissa Hooper i Dalibor Rohac przypominają wizytę Trumpa w Warszawie z 2017 roku. Publicyści oceniają, że wówczas obecność prezydenta USA "zapewniła ochronę" polskiemu rządowi. Jednocześnie przypomina, że 6 dni po przyjeździe Trumpa wprowadzono szereg przepisów zmieniających funkcjonowanie polskich sądów.

"Nie ma powodu oczekiwać, że tym razem obecność Trumpa przyniesie cokolwiek poza pogłębieniem podziałów już istniejących w polskiej polityce i uwypukleniem najgorszych autorytarnych impulsów partii rządzącej. Ze względu na stan polskiej demokracji, NATO i amerykańsko-polskiego partnerstwa lepiej byłoby, aby prezydent został w domu w przyszłym tygodniu" - konkludują dziennikarze "The Washington Post".

Źródło: "The Washington Post"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2aqchg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aqchg
Więcej tematów