ycipk-1t1vf0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lech Wałęsa odznaczony medalem

Były prezydent Lech Wałęsa otrzymał w Warszawie Medal Euroatlantycki, przyznany za działania na rzecz przyjęcia Polski do NATO i UE oraz za krzewienie idei euroatlantyckiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa odznaczony medalem
(PAP, Fot: Adam Warżawa)
ycipk-1t1vf0

Wałęsa został odznaczony w siedzibie Business Centre Club, gdzie zorganizowano debatę o kondycji sojuszu północnoatlantyckiego. - NATO było powołane jako kontra do Układu Warszawskiego. Układu Warszawskiego nie ma, a NATO ma się dobrze - ocenił Wałęsa. Jego zdaniem struktury takie jak NATO będą zawsze potrzebne, nawet jeśli zmieniają się zagrożenia. - Robota zawsze będzie, tylko trochę się przeorientujmy - powiedział historyczny przywódca "Solidarności".

W przeddzień wyjazdu Wałęsy do Tunezji z misją MSZ, szef BCC Marek Goliszewski pytał go, jak widzi podobieństwa i różnice między Polską a krajami Afryki Północnej, gdzie społeczeństwa burzą się przeciw dyktaturom.

- Jest podobieństwo, ale jest i duża różnica. My mieliśmy problemy zewnętrzne - Związek Radziecki, cały układ komunistyczny. To był największy problem dla nas i to nas trzymało. Natomiast oni, jeśli nie mają wielkich kłopotów z zewnątrz, natomiast mają problemy wewnętrzne. Ci, co giną z głodu, mówią: po co ja mam ginąć z głodu, ja wolę na barykadach, może mi się coś tam uda. A ci, co mają, nie bardzo chcą się podzielić - powiedział Wałęsa.

ycipk-1t1vf0

Powtórzył, że zaproponuje równiejszy podział dóbr. - Dlatego ja proponuję coś podobnego do komunizmu, ale nie taki, jak my mieliśmy - tamten poszedł za daleko - udusił właścicieli i zabrał majątki - powiedział noblista.

- Jedni giną z głodu, drudzy nie chcą się podzielić. Ja proponuję - obliczcie, jak dużo macie za dużo, spróbujmy za te nadwyżki uruchomić robotę dla biedaków. Jak nie pracują, nie płacą podatków, nie kupują towarów, a jeszcze rewolucję zrobią. Nikomu to się nie opłaca. Musimy zrobić programy dla przeciętniaków i dla nieudaczników. Zajmijmy się robotą, a nie wyścigami - powiedział.

W czwartek Wałęsa wyrusza z trzydniową wizytą do Tunezji, gdzie ma przedstawić doświadczenia z polskiej transformacji od totalitaryzmu do demokracji. W styczniu Tunezyjczycy obalili dyktaturę Ben Alego, co zapoczątkowało Arabską Wiosnę - ruchy przeciwne władzom w Egipcie i Libii.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1t1vf0

ycipk-1t1vf0
ycipk-1t1vf0