PolitykaLech Wałęsa apeluje do Kościoła. "Żeby nie mieszał się do polityki"

Lech Wałęsa apeluje do Kościoła. "Żeby nie mieszał się do polityki"

Nowy rok były prezydent Lech Wałęsa rozpoczyna od mocnego stanowiska w sprawie zaangażowania hierarchów Kościoła katolickiego w politykę. - Kościół powinien łączyć, budować, a nie dzielić i mówić głosem partii politycznych. Jan Paweł II zawsze łączył, nie dzielił - mówi były przywódca antykomunistycznej opozycji.

Lech Wałęsa apeluje do Kościoła. "Żeby nie mieszał się do polityki"
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Jan Rusek
Arkadiusz Jastrzębski

- Dziwię się arcybiskupowi. Wydaje się inteligentnym człowiekiem. Czy on nie widzi, że jak sprawy w kraju będą dalej szły w tym kierunku, to musi dojść do tragedii? - stwierdził były prezydent. Stwierdził też, że abp Głódź powinien zająć się sprawami wiary i Kościoła, a politykę zostawić politykom.

Zobacz też: Morawiecki nie zareagował na pytanie o Wałęsę

Były przewodniczący "Solidarności" zaznaczył, że abp Głódź jest jego znajomym, "fajnym facetem", którego "można tylko lubić", ale teraz myli role. - Jest władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza. On tego nie rozumie. Wszystko chciałby scentralizować. On jest starego wychowania. Uważa, że każda władza pochodzi od Pana Boga. Według abp Głódzia rządy PiS pochodzą od Pana Boga - powiedział Wałęsa w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

"Niech polityka wyjdzie z kościołów"

Zdaniem byłego prezydenta teraz nie ma takiej potrzeby, jak za czasów PRL, aby Kościół angażował się w bieżącą politykę. - W sprawach wiary jestem podległy Kościołowi i za żadne skarby od wiary nie odejdę, ale z arcybiskupem się nie zgadzam. Polityka niech wyjdzie z polskich kościołów - zaapelował Wałęsa w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Nie zgodził się z twierdzeniem, że poprzednie rządy też były zależne od Kościoła. Jego zdaniem hierarchom nie podobały się relacje z rządem PO-PSL, a politycy byli niezależni od biskupów. Wałęsa podkreślił, że PiS wygrał wybory dzięki wsparciu o. Tadeusza Rydzyka i innych duchownych.

- Chciałbym, żeby Kościół nie mieszał się do polityki - dodał.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (926)