Trwa ładowanie...

Portret polityka PiS w kościele na Śląsku. Protest parafian

Parafianie nie wierzyli własnym oczom, kiedy zobaczyli na nowo ozdobione organy kościoła w Bieruniu. Powieszono na nich portrety radnego wojewódzkiego PiS na Śląsku Piotra Czarnynogi oraz jego żony. Sprawa trafiła do arcybiskupa, bo wielu uważa umieszczenie wizerunku polityka w świątyni za naganne.

Share
Portret polityka PiS w kościele na Śląsku. Protest parafianŹródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Chalimoniuk
d3oco0n

Piotr Czarnynoga to znana w regionie postać, bo zanim został radnym sejmiku śląskiego, był też starostą bieruńsko-lędzińskim. Samorządowiec od lat był orędownikiem budowy nowych organów w kościele św. Bartłomieja w Bieruniu, a w tych staraniach wspierała go żona, dyrektorka szkoły muzycznej w Oświęcimiu.

Organy powstały już osiem lat temu, ale dopiero teraz ostatecznie je wykończono, przy okazji wieszając portrety zasłużonej dla inwestycji pary.

Część wiernych uznała to za przesadę i poprosiła o interwencję metropolitę katowickiego. W anonimowym proteście przesłanym do arcybiskupa Wiktora Skworca napisali, że odczuwają "wyjątkowo przytłaczający dyskomfort etyczny i duchowy, żyjąc ze świadomością, że kościół, z którym utożsamiamy się jako parafianie staje się swoistym politycznym wernisażem".

Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

O tych zarzutach proboszcz parafii ks. Janusz Kwapiszewski dowiedział się od dziennikarzy, bo bezpośrednio nikt z parafian swoich wątpliwości mu nie zgłaszał.

d3oco0n

"Tabliczki nie przeszkadzały"

W rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" duchowny tłumaczy, że radny PiS jest bardzo zasłużony dla muzyki sakralnej, stąd wyróżnienie w postaci portretu. Dziwi się też, że budzi to tyle kontrowersji, choć wcześniej przeciwko tabliczkom z nazwiskami darczyńców nikt nie protestował.

Piotr Czarnynoga, pytany o portrety, mówi reporterom gazety, że jest to dla niego oraz żony nieprzyjemna sprawa i przypomina o swoich działaniach na rzecz muzyki w świątyni. Komentatorzy zauważają, że to nie pierwszy podobna sytuacja. "Historia sztuki na całym świecie zna wiele przypadków, gdy modelami do obrazów (także w kościele) byli zwykli śmiertelnicy" - przypomina "Dziennik Zachodni".

Stanowiska metropolity katowickiego ws. portretów radnego PiS i jego żony w świątyni w Bieruniu jeszcze nie ma.

d3oco0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oco0n
d3oco0n
Więcej tematów