Trwa ładowanie...
06-11-2006 13:00

Lech Kaczyński: UE potrzebuje własnej armii


Polska proponuje utworzenie przez Unię Europejską powiązanej z NATO, stutysięcznej armii, którą można by było wykorzystać dla obrony Europy a także wysyłać w regiony zapalne - powiedział w wywiadzie dla londyńskiego dziennika "Financial Times" prezydent Polski Lech Kaczyński.

Share
Lech Kaczyński: UE potrzebuje własnej armiiŹródło: PAP
d2z50kt

"W tym momencie potrzebujemy około ośmiu tysięcy żołnierzy na misję w Libanie, ale nie wiadomo, skąd ich wziąć. Niezbędne są oddziały, które będą mogły być powołane w razie potrzeby, nie zastępując przy tym narodowych armii, nawet wtedy, gdy będzie potrzeba nie ośmiu ale 25 tysięcy, czy nawet 30 tys. żołnierzy" - powiedział Kaczyński w omówieniu wywiadu zamieszczonym w poniedziałkowym numerze "Financial Times".

Prezydent wyraził nadzieję, że poruszy ten problem z brytyjskim premierem Tonym Blairem podczas swej rozpoczynającej się w poniedziałek wieczorem wizyty w Wielkiej Brytanii. Lech Kaczyński oznajmił, że dwukrotnie rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, a jego brat, premier Jarosław Kaczyński, poruszył ten temat w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"FT" zauważa jednak, że spytany o to Jarosław Kaczyński zaprzeczył, jakoby z Merkel faktycznie o tym dyskutował.

d2z50kt

Prezydent wypowiedział się także w sprawie przyszłości UE - uważa, że powinna pozostać stowarzyszeniem państw, a nie federacją.

Kaczyński powiedział również, że Polska nie zawaha się przeciwstawiać innym krajom UE, jeśli wymagać tego będą interesy kraju.

Zapytany o traktat konstytucyjny UE powiedział, że potrzebny jest nowy dokument, który pomógłby ukierunkować Unię, która wkrótce będzie liczyła 27 państw. Polskie propozycje w tej kwestii będą gotowe w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział.

d2z50kt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z50kt
Więcej tematów