Trwa ładowanie...

Łazik Perseverance przesłał nowe zdjęcia z Marsa. Wyraźna fotografia

Łazik Perseverance jest od doby na Marsie, a wciąż spływają kolejne materiały z odległej planety. Na Ziemię dotarły nowe, wyraźne fotografie.

Share
Łazik Perseverance przesłał nowe zdjęcia z Marsa
Łazik Perseverance przesłał nowe zdjęcia z MarsaŹródło: PAP
d2vxo81

W czwartek wieczorem (czasu polskiego - przyp. red.) amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie. Jako miejsce jego lądowania wybrano krater uderzeniowy Jezero, który ma średnicę 49 km.

Naukowcy z NASA stawiają kilka celów naukowych dla misji Perseverance. Mają być prowadzone badania zamieszkiwalności Marsa: chodzi o identyfikację dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego.

d2vxo81

Przyszłe analizy będą potrzebne do organizacji misji załogowej. Kluczowe będą takie czynniki jak np. praktyczne przetestowanie produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery.

Łazik wyposażony jest w aparaturę do badania życia oraz artefaktów, które mogą pojawić się na jego drodze. Ma również zebrać próbki, które kolejna misja zabierze na Ziemię.

Tymczasem Perseverance przesyła kolejne zdjęcia z odległej planety. Fotografie pojawiły się na oficjalnym Twitterze NASA's Perseverance Mars Rover. Widać znaczny postęp: wcześniejsze zdjęcie było zanieczyszczone pyłem, teraz widać powierzchnię planety w dużo lepszej jakości.

NASA opublikowała także zdjęcie wykonane z orbitera, na którym widać powierzchnię Marsa. Po dużym przybliżeniu można zauważyć również łazik Perseverance ze spadochronem, który zbliża się do jego powierzchni.

d2vxo81

Jak wynika z podanych informacji, kamera znajdowała się wówczas około 700 kilometrów od łazika i poruszała się z prędkością 3 kilometrów na sekundę w chwili, gdy wykonano zdjęcie.

Jesteś ciekawy, gdzie obecnie znajduje się łazik Perseverance? NASA przygotowała specjalną, interaktywną mapę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vxo81

Podziel się opinią

Share
d2vxo81
d2vxo81
Więcej tematów