Incydent zakłócił wystąpienie. Oburzony Ławrow aż podskoczył
We wtorek w rosyjskim Kazaniu rozpoczął się w trzydniowy szczyt państw bloku BRICS pod przewodnictwem Władimira Putina. Na miejscu był też Siergiej Ławrow. Do sieci trafiło nagranie z drobnego incydentu, który dosłownie poderwał z krzesła szefa rosyjskiego MSZ.
Na nagraniu z konferencji uchwycono moment wystąpienia jednego z zaproszonych przywódców, który składa podziękowania "swojemu przyjacielowi, prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi".
Jowialne przemówienie zakłócił drobny incydent, który wyraźnie poruszył szefa rosyjskiego MSZ. Na nagraniu widać, jak przechodząca za plecami Putina osoba prawdopodobnie nadepnęła na stopę Siergiejowi Ławrowowi. Rosyjski dyplomata aż podskoczył, nie wiadomo czy z bólu, czy z zaskoczenia niespodziewanym kontaktem fizycznym.
Widać jak Ławrow wyszeptał pod nosem coś w kierunku taranującej go osoby, z ruchu warg można przypuszczać, że były to raczej niecenzuralne słowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczyt w Kazaniu
Organizując szczyt w Kazaniu Putin chciał dowieść fiaska zachodniej polityki sankcji i izolowania jego kraju, zwłaszcza w odniesieniu do krajów globalnego południa, a także zademonstrować wolę położenia kresu rzekomej "hegemonii" Zachodu w światowych relacjach dyplomatycznych na rzecz "świata wielobiegunowego" – oceniła AFP.
Przed szczytem w Kazaniu pojawiły się informacje, że Chiny chcą tam zaprezentować "alternatywny porządek świata".
Czym jest BRICS?
W 2006 roku, przy okazji debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Brazylii, Rosji, Indii i Chin, rozpoczynając serię kontaktów na wysokim szczeblu. Za oficjalne powstanie bloku uważa się szczyt w rosyjskim Jekaterynburgu w czerwcu 2009 roku. Od tamtej pory spotkania szefów państw zrzeszonych w BRICS odbywają się corocznie. Oprócz nich regularnie organizowane są także posiedzenia szefów poszczególnych resortów państw stowarzyszonych (gospodarki, spraw zagranicznych, itd.).
W 2011 roku do bloku dołączyła Republika Południowej Afryki, dlatego forum współpracy nosi od tamtej pory nazwę BRICS (od angielskiej nazwy "South Africa"). Drugie rozszerzenie tej inicjatywy nastąpiło na początku 2024 roku, kiedy do organizacji przyjęte zostały Etiopia, Egipt, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Należąca do NATO Turcja we wrześniu wystąpiła o włączenie jej do tej organizacji.
Wśród oficjalnych celów istnienia BRICS wymieniane są m.in. stworzenie nowego systemu walutowego oraz reforma ONZ.
Źródło: WP Wiadomości, X, PAP