PolskaLaurki dla babci i dziadka ostrzegają przed oszustami

Laurki dla babci i dziadka ostrzegają przed oszustami

Zbliżają się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji podlaska policja przygotowała specjalne laurki-kolorowanki, które będą ostrzegać przed oszustami okradającymi starsze osoby. Babcie i dziadkowie otrzymają je od swoich wnuków.

13.01.2010 | aktual.: 13.01.2010 13:34

- Najpierw laurki trafią do przedszkolaków w całym regionie, a ci wręczą je swoim babciom i dziadkom - powiedział Kamil Tomaszczuk z zespołu prasowego podlaskiej policji. Jak poinformował, także policjanci będą rozdawać ulotki z laurkami w głównych miastach.

Laurki-kolorowanki przedstawiają babcię z laurką od wnuczka i dziadka, który dostaje kwiatki od wnuczki. Na odwrocie kolorowanek umieszczono ostrzeżenia przestrzegające przed oszustami, którzy wykorzystując łatwowierność starszych osób, wyłudzają od nich pieniądze. Oszuści podają się za różnych fachowców, np. hydraulików lub tzw. metodą na wnuczka okradają ich (dzwonią i podszywają się pod potrzebujących pieniędzy członków rodziny).

Na odwrocie laurki - poza opisem działań oszustów - znalazły się też rady, jak chronić się przed oszustami. Policja radzi na przykład, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych i nie trzymać w domu większych kwot pieniędzy.

Z danych policji wynika, że to właśnie osoby starsze najczęściej padają ofiarą oszustów. Nie można jednak określić, jaki odsetek tego typu przestępstw stanowią. - Z policyjnych statystyk dotyczących wszystkich oszustw trudno wyodrębnić tylko te dotyczące osób starszych - powiedział Tomaszczuk. - Może kolorowanka z ostrzeżeniami przyniesiona przez wnuczka w nieco inny sposób wpłynie na zachowanie bezpieczeństwa i czujności osób starszych - dodał.

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku toczy się obecnie proces trzech mężczyzn oskarżonych o dokonywanie oszustw metodą "na wnuczka". Nie wiadomo dokładnie, ile starszych kobiet z całej Polski oszukali. Prokuraturze udało się ustalić 20 poszkodowanych m.in. Białegostoku, Ostrowa Wielkopolskiego, Augustowa, Sanoka i Lublina. Straciły one w sumie ok. 200 tys. zł.

Laurkę przygotowali policjanci z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Przedsięwzięcie wspomógł finansowo Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białymstoku.

Źródło artykułu:PAP
dziadekbabciaoszust
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)