Trwa ładowanie...
d134zca
Polska The TimesPolska Dziennik Zachodni
samochód

Łatwe prawo jazdy? To ostatni dzwonek!

Jeśli jeszcze nie masz prawa jazdy, to nie zwlekaj z zapisaniem się na kurs! Od przyszłego roku zdobycie tego dokumentu będzie znacznie trudniejsze. Zmieni się bowiem sposób przeprowadzenia teoretycznej części egzaminu. O ile dziś stanowi ona zaledwie przygrywkę do sprawdzianu na placu manewrowym i jazdy po mieście, to za kilka miesięcy kursantów czeka na nim prawdziwa droga przez mękę.
Share
d134zca

Na udzielenie odpowiedzi otrzymają mniej czasu, nie będą mieli okazji, by ją później poprawić, a co najważniejsze nie będą mieli szans, by przed egzaminem wykuć wszystkie odpowiedzi "na blachę". Ich baza rozrośnie się z 400 do 3 tysięcy pozycji i przestanie być ogólnodostępna. Ma to sprawić, że kursanci poważniej potraktują egzamin. Obecnie - jak twierdzi Roman Bańczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach - bardziej interesuje ich jego zaliczenie aniżeli znajomość przepisów ruchu drogowego.

- Jeśli ktoś przychodzi na egzamin i po 4 minutach wychodzi, bezbłędnie zaznaczając wszystkie odpowiedzi, to co mam myśleć? - pyta Bańczyk.

Jego podejrzenia potwierdzają się w ośrodkach szkolenia kierowców. Część z instruktorów zamiast prowadzić zajęcia wręcza kursantom płytę z odpowiedziami i poleceniem, by się ich nauczyć.

d134zca

Szykuje się rewolucja w egzaminach na prawo jazdy. Jej szczegóły być może jeszcze dziś ustalą instruktorzy podczas spotkania wiceministrem infrastruktury Tadeuszem Jarmuziewiczem. Samo wprowadzenie zmian oraz termin, w którym się to dokona jest już jednak przesądzone - to 12 lutego 2012 roku.

Od tej daty z teoretycznej części egzaminu znikną testy wielokrotnego wyboru. Prawidłowa ma być tylko jedna odpowiedź. I na tym dobre wieści dla kursantów się kończą.

Wszystkie pozostałe zmiany sprawią, że trudniej będzie przebrnąć przez egzamin. Najistotniejszą z nich będzie utajnienie bazy, wykorzystywanych podczas testu pytań (kilkakrotnie zwiększy się też ich liczba). Dziś każdy może znaleźć tam, a następnie "wykuć" na blachę komplet odpowiedzi. Niektóre ośrodki szkolenia kierowców idą jeszcze dalej - zamiast prowadzić zajęcia teoretyczne dla przyszłych kierowców wręczają im płytę z odpowiedziami i każą się ich po prostu nauczyć.

- My tak nie robimy. U nas kursanci muszą obowiązkowo zaliczyć 30 godzin zajęć teoretycznych, ale jak oni do tego podchodzą, to już ich indywidualna sprawa. Nikogo na siłę nie zmusimy, aby poważnie traktował kurs i nie szukał gotowych odpowiedzi w internecie - przyznaje Jarosław Kliś z jednego z katowickich ośrodków szkolenia kierowców.

d134zca

Na ile takie podejście kursantów do tematu przekłada się później na ich zachowania na drodze? Podinspektor Robert Piwowarczyk ze śląskiej policji nie zaryzykował tezy jakoby stłuczki i wypadki z udziałem świeżo upieczonych kierowców wynikały z ich nieznajomości przepisów.

- To raczej efekt w pełni świadomego ich lekceważenia - ocenia podinsp. Piwowarczyk.

Polecamy: Zobacz gdzie zrobić najtaniej przedświąteczne zakupy!

d134zca

Podziel się opinią

Share
d134zca
d134zca
Więcej tematów