Trwa ładowanie...
d1aok0z
27-08-2007 17:25

Latem rodzą się krótkowzroczne dzieci

Dzieci urodzone latem częściej mają w późniejszym życiu problemy z widzeniem odległych przedmiotów, niż urodzeni jesienią i zimą - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Ophtalmology".

d1aok0z
d1aok0z

Zespół kierowany przez doktora Yossi Mandela z Uniwersytetu w Tel Avivie przeanalizował dane dotyczące 300 tysięcy młodych Izraelczyków w wieku 16-23 lata. Jest to jedna z największych grup, jakie kiedykolwiek objęto badaniami.

Okazało się, że u osób urodzonych w czerwcu i lipcu poważna krótkowzroczność występuje o 24% częściej, w porównaniu z osobami urodzonymi w grudniu i styczniu. Prawdopodobnie, podobne zjawisko dotyczy także ludności innych części świata.

Zdaniem prof. Michaela Belkina z Uniwersytetu w Tel Avivie, większe ryzyko ciężkiej krótkowzroczności może mieć związek z długotrwałym wystawieniem na naturalne światło podczas ciąży. Badania przeprowadzone na kurczętach sugerują, że pod wpływem długotrwałego wystawienia na działanie światła rozwijająca się gałka oczna staje się zbyt wydłużona, co jest przyczyną krótkowzroczności. Prawdopodobnie zjawisko to ma związek z wydzielaniem hormonu - melatoniny - przez przysadkę mózgową.

Pocieszające jest to, że jak wykazał już 20 lat temu Belkin, duża krótkowzroczność często wiąże się z wyższą inteligencją.

d1aok0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aok0z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj