Lasy znów będą zamknięte. Tym razem powód jest inny
Niemal w całej Polsce występuje duże zagrożenie pożarowe. Kolejne nadleśnictwa podejmują decyzję o zamknięciu lasów. Oznacza to, że ściółka jest bardziej sucha od kartki papieru.
W niemal całej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Z najnowszej mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa, opublikowanej w niedzielę o godz. 13 wynika, że średnie zagrożenie występuje tylko na zachodnim wybrzeżu kraju i w części województwa podlaskiego. Może to jednak wynikać z tego, że w wielu miejscach nocą spadł lekki deszcz.
Lasy Państwowe ostrzegają, że w lasach panuje niebezpieczna susza. Każdego dnia leśnicy i strażacy są wzywani do gaszenia pożaru. Od początku roku w lasach w całym kraju wybuchło ponad 3160 pożarów.
Dlatego kolejne nadleśnictwa podejmują decyzję o zakazie wstępu do lasu. Ten obowiązuje już w Świeradowie, a dokładnie na terenie kompleksu leśnego Wielki Lubański Las i został wprowadzony do 30 kwietnia.
Susza. Kolejne lasy zamknięte
Taką samą decyzję podjęło dziś nadleśnictwo w Ostrowi Mazowieckiej. Przez kilka dni utrzymywała się tam wilgotność niższa niż 10%, czyli mniejsza od kartki papieru, dlatego nadleśniczy był zobowiązany podjąć taką, a nie inną decyzję. Zakaz został wprowadzony 26 kwietnia i będzie obowiązywał do odwołania.
Mapa zagrożenia pożarowego
Instytut Badawczy Leśnictwa dwa razy dziennie aktualizuje dane na mapie zagrożenia pożarowego. Po zebraniu danych z pomiarów terenowych o godz. 9:00 i 13:00. Znajdują się tam również informacje o wprowadzanych zakazach wstępu do lasu. Leśnicy proszą, by przed wyjściem do lasu sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego.
Zobacz też: Płonie Biebrzański Park Narodowy. Reporter WP był w centrum dowodzenia strażaków
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl