Trwa ładowanie...
d9bb21p

Lajkonik przejdzie ulicami Krakowa. Wielkie widowisko już w czwartek

Już w czwartek Lajkonik i jego orszak przemierzą przy dźwięku krakowskich melodii niezmienioną od lat trasę od Zwierzyńca na Rynku Głównego, by pod Wieżą Ratuszową odebrać „haracz” z rąk Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta. Impreza rozpocznie się o godzinie 12.15.
Share
Lajkonik przejdzie ulicami Krakowa. Wielkie widowisko już w czwartek
Źródło: Materiały prasowe, Fot: UMK
d9bb21p

Jak co roku, w pierwszy czwartek po Bożym Ciele, ulicami Krakowa przejdzie Lajkonik, czyli brodaty jeździec wraz ze swoim orszakiem. Wykonają tradycyjne tańce, a według wierzeń lokalnych, uderzenie buławą ma przynieść szczęście w następnym roku uczestnikom zabawy.

Pochód zakończy się o godzinie 19.00 pod Wieżą Ratuszową, wtedy też będzie można zobaczyć folklor mniejszości tatarskiej w Polsce (taniec, poezja, śpiew i tradycyjne stroje). Wtedy też prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, będzie musiał zapłacić tradycyjny "haracz" orientalnemu przybyszowi.

- O godzinie 18.30 wrócimy natomiast ze Wschodu do Krakowa. Balet Dworski Cracovia Danza przedstawi spektakl „Alla Polacca". W trakcie występu zaprezentowane zostaną różne formy tańców polskich, także szlacheckich. Przedstawienie, nawiązujące do staropolskiej tradycji, zaprezentuje najbardziej znane i popularne polskie tańce z ówczesnego repertuaru, takie jak taniec Uroczysty, Wesoły czy żywiołowy Wyrwany. Oryginalnym elementem spektaklu będą zabawy wokół tradycyjnych postaci z polskich legend – diabła i Pana Twardowskiego dosiadającego koguta – przekazał Wirtualnej Polsce Krzysztof Krzysztyniak, dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta w Krakowie.

d9bb21p

Powodem wyróżniającym tegoroczną uroczystość jest prezentacja dwóch nowych strojów tatarskich. Ubiory nawiązują swoim wyglądem do strojów, opancerzenia i uzbrojenia dawnych wojowników tatarskich. Ich inwazja na Kraków i jego ocalenie przez bohaterskich flisaków z podkrakowskiego Zwierzyńca w końcu XIII wieku miało dać początek tradycji Lajkonika.

W 2014 roku tradycja pochodu Konika Zwierzynieckiego została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program imprezy:

• godz. 12.15 - Pochód wyruszy z siedziby Krakowskich Wodociągów przy ul. Senatorskiej 1
• godz. 13.00 - Harce na dziedzińcu klasztoru Norbertanek
• godz. 17.15 - Harce przed Filharmonią
• godz. 19.00 - Główne uroczystości przed Wieżą Ratuszową

Wkroczenie Lajkonika na Rynek Główny poprzedzą:
• godz. 18.00 - występ tatarskiego zespołu artystycznego Buńczuk
• godz. 18.30 - spektakl „Alla Polacca" w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza

d9bb21p

Podziel się opinią

Share
d9bb21p
d9bb21p
Więcej tematów