Ładowanie telefonu w nocy. Kto przyznaje się do tego nawyku?
Telefon komórkowy w ostatnich dekadach stał się jednym z najważniejszych osobistych przedmiotów. Nie sposób już wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez takiego urządzenia. Jakie nawyki związane ze smartfonem mają Polacy?
Posiadanie i korzystanie ze smartfona stworzyło szereg nawyków i mechanizmów. Jeden z nich prześwietliły badania na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna.
Podłączenie komórki do ładowarki w czasie, kiedy nigdzie nie trzeba się przemieszczać, a także korzystać z telefonu, wydaje się najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Najczęściej więc telefon ładujemy w nocy, kiedy kładziemy się spać, na ogół też mamy go niedaleko, by o poranku spełnił funkcję budzika.
Jednak przed takim sposobem na zasilanie swojego urządzenia od dawna przestrzegają eksperci. Niezbyt korzystne jest pozostawianie telefonu na wiele godzin podłączonego do gniazdka. Niebezpieczne też okazuje się przetrzymywanie aparatu w pobliżu, czasem nawet pod poduszką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Praktyką w tej sprawie zainteresował się Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzone zostały badania, w których udział wzięło 1145 pełnoletnich osób, dobranych tak, by reprezentowały Polaków z różnych środowisk, grup wiekowych i zawodowych.
Ariadna: Ładowanie telefonu w nocy to stały nawyk większości użytkowników
Uczestnikom zadano pytanie: "Czy zdarza Ci się ładować telefon w nocy i pozostawić go wtedy podłączonego do gniazdka przez wiele godzin?". W analizie wyników uwzględniony został wiek respondentów.
Badania wykazują, że nie pomagają żadne porady specjalistów i ostrzeżenia strażaków, że taki nawyk może doprowadzić do pożaru. Większość z nas - 61 proc. użytkowników telefonów komórkowych - ładuje swój aparat przez wiele godzin w nocy, by rano mieć do dyspozycji w pełni naładowaną baterię.
Najczęściej tak właśnie robią najmłodsi uczestnicy badania, grupa w wieku 18-24 lat. A 77 proc. z nich przyznaje, że odłącza telefon od ładowarki dopiero po pobudce.
Czytaj też: Prezydent mówi: "nie podpiszę". Sikorski reaguje
Przyznaje się do tego nieco mniej internautów w wieku 25-34 lat, bo 68 proc. Jednak w przypadku kolejnej grupy wiekowej, 35-44-latków, znów obserwować można wzrost tej tendencji. Aż 72 proc. osób w tym wieku wyznaje, że nocne ładowanie to ich przyzwyczajenie.
Mniej ryzykownie działają dopiero osoby z grupy 45-54 lat oraz osoby powyżej 55 roku życia. Nawyk zostawiania swojego mobilnego urządzenia podłączonego do gniazdka elektrycznego ma 61 proc. użytkowników około 50-tki i 49 proc. osób 55 plus.
Źródło: Panel Badawczy Ariadna