Trwa ładowanie...
d430oir

"L'Osservatore Romano": abdykacja wyrazem służby na wzór Chrystusa

Ustąpienie papieża z urzędu jest najbardziej konsekwentnym wyrazem pokory i służby na wzór samego Chrystusa - taka interpretacja abdykacji Benedykta XVI przedstawiona została na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Benedykt XVI
Papież Benedykt XVI (PAP/EPA)
d430oir

W artykule "Zrezygnować, aby służyć", opublikowanym na łamach sobotniego wydania gazety podkreśla się, że abdykacja jest "najwznioślejszym wypełnieniem urzędu Piotrowego", "osobistym wyrzeczeniem dla dobra Kościoła".

Autor zauważa, że sprawa rezygnacji z urzędu papieskiego nie była prawnie unormowana do roku 1294, gdy abdykował Celestyn V. Zwraca uwagę, że ta pierwsza całkowicie dobrowolna decyzja wywołała wówczas ogromną dyskusję, w której oprócz teologów udział wzięli też ludzie kultury na czele z Dante Alighierim. W "Boskiej komedii" Dante "zrehabilitował pokorę gestu Celestyna" - przypomina "L'Osservatore Romano".

W opinii dziennika rezygnacja z urzędu papieskiego jest wydarzeniem wyjątkowym, ale "całkowicie spójnym z działalnością duszpasterską właściwą posłudze Piotrowej, jeżeli papież wykonuje własną wolę poprzez najwyższy akt wyrzeczenia się siebie dla dobra Kościoła".

d430oir

"Sama natura dobrowolnej rezygnacji z papiestwa ze względu na nieadekwatność, właściwa dla klasycznej tradycji kanonicznej, jest najbardziej konsekwentnym wyrazem pokory i służby na wzór samego Chrystusa, do którego naśladowania jest powołany Jego wikariusz. Akt Benedykta XVI jest tego świadectwem" - konkluduje dziennik w artykule opublikowanym w związku z zapowiedzianą na 28 lutego abdykacją papieża.

d430oir

Podziel się opinią

Share
d430oir
d430oir
Więcej tematów