ŚwiatL. Kaczyński: przeciwdziałanie zmianie klimatu wymaga solidarności międzynarodowej

L. Kaczyński: przeciwdziałanie zmianie klimatu wymaga solidarności międzynarodowej

W przemówieniu na sesji Zgromadzenia
Ogólnego NZ prezydent Lech Kaczyński podkreślił, że zahamowanie
niebezpiecznego ocieplania się klimatu wymaga solidarnej
współpracy krajów rozwiniętych i rozwijających się, ponieważ to
głównie te pierwsze odpowiedzialne są za wzrost emisji gazów
cieplarnianych do atmosfery.

L. Kaczyński: przeciwdziałanie zmianie klimatu wymaga solidarności międzynarodowej
Źródło zdjęć: © PAP

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/lech-kaczynski-w-usa-6038674958890113g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/lech-kaczynski-w-usa-6038674958890113g )
Lech Kaczyński w USA

Polemizując z tezą Francisa Fukuyamy o "końcu historii", zgodnie z którą liberalny kapitalizm oznacza finalny okres rozwoju ludzkości, prezydent Kaczyński powiedział, że system ten nie rozwiązuje wszystkich problemów ludzkości i także problemu zmian klimatu nie można rozwiązać wyłącznie według reguł gospodarki rynkowej.

Reguły gospodarki rynkowej nie mogą być jedynymi regułami, które rządzą życiem społecznym - powiedział prezydent, zwracając uwagę, że również rozwiązania problemu globalnego ocieplenia nie można ograniczyć do bodźców typu komercyjnego, natomiast należy pomóc krajom uboższym w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Bez daleko idącej pomocy dla krajów rozwijających się nie ma mowy o osiągnięciu sukcesu w rozwiązaniu problemu zmian klimatycznych - powiedział prezydent Kaczyński.

Pomoc ta - kontynuował - powinna polegać na udostępnianiu krajom rozwijającym się czystych technologii i stymulowaniu ich do zrównoważonego rozwoju.

Kto może być podmiotem tej międzynarodowej solidarności? Doświadczenie ostatnich 60 lat uczy, że przede wszystkim ONZ - oświadczył.

Dodał jednak, że aby ONZ właściwie pełniła swoją rolę, powinna zostać zreformowana. Trzeba dostosować strukturę ONZ do zmian geograficzno-politycznych w ostatnich latach - powiedział, wyjaśniając, że chodzi o poszerzenie Rady Bezpieczeństwa.

Prezydent Kaczyński przytoczył także przykład Polski jako kraju, któremu udało się znacznie zredukować poziom emisji gazów przy jednoczesnym wzroście gospodarczym. Dowodzi to, że rozwój ekonomiczny nie musi być związany ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych - zauważył prezydent.

Rozwiązaniem są- argumentował - takie działania, jak zalesianie terenów i czyste technologie, które powinny być udostępniane krajom rozwijającym się.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)