PolskaKwesty na polskich cmentarzach

Kwesty na polskich cmentarzach

Na Starym Cmentarzu w Łodzi po raz siódmy dziennikarze, politycy i artyści zbierali pieniądze na
ratowanie zabytkowych pomników. Po podliczeniu okazało się, że w tym roku łodzianie wrzucili do puszek rekordową sumę ponad 41 tys. zł.

02.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Pieniądze są potrzebne m.in. na renowację neogotyckiej kaplicy Szajblera. Przy okazji kwesty na cmentarzu przy ulicy Ogrodowej zwiedzający mogli się przekonać jak bardzo zniszczone jest to wnętrze. Kaplica połączona z grobowcem familijnym, z sześcioma katakumbami i czterdziestoma kryptami kosztowała 22 tys. rubli w złocie. Posiada bogate zdobienia, rozety i marmurowe posadzki. Koszt remontu tego ponad stuletniego budynku przekracza milion dolarów.

Piątek był kolejnym dniem kwesty na zabytkowym cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrowska nekropolia uchodzi za najstarszą w Polsce, starszą od Powązek. Po raz pierwszy w historii tego czynnego nadal cmentarza pieniądze na odnowienie nagrobków zbierają dziennikarze i znane w mieście osoby publiczne.

Ostrowianie chętnie dają pieniądze na restaurację zabytkowych pomników. W poprzednich latach kwesty przynosiły po kilka tysięcy złotych. Tym razem Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem, organizator zbiórki liczy na jeszcze więcej. Ile to będzie, dowiemy się w sobotę. Na ostrowskim cmentarzu spoczywają bohaterowie wszystkich powstań narodowych oraz zasłużeni Wielkopolanie - wśród nich m.in. ks.Augustyn Szamarzewski.

Trzeci dzień prowadzona jest w piątek kwesta na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Nekropolia powstała w 1792 roku, w tym samym czasie, co warszawskie Powązki. Zbiórkę pieniędzy od sześciu lat prowadzi Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza. (an)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)